Obe nagrajeni deli po mnenju žirije kažeta konsistentnost in kontinuiteto njegovega umetniškega opusa. "Avtor izpostavlja vdiranje družbenega okolja v privatni prostor in na izviren način razkriva in problematizira družbene razmere. Posebni so tudi postopki njegovega dela, saj služijo za zapis ideje v video formatu, ki je neke vrste dokumentacija avtorjevega absurdnega performansa," je Furlanovo ustvarjanje še opisala žirija.
Delo ni enoznačno, ni le ilustracija ideje; paradoks, obrat, kompleksnost in absurdističen konflikt s svojim lastnim objektom je vsekakor tisti del njegove prakse, ki delo naredi specifično in prepoznavno, so svoj izbor utemeljili kustosinja Katerina Mirović, profesor na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani Jože Barši, zagrebški umetnik Dalibor Martinis in umetnik Miran Mohar.
"Umetniški proces je nekaj, kar delaš, in ne nekaj, kar iščeš"
Diplomant kiparstva na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje o svojih delih pravi, da je skušal poiskati neko vsebino oziroma najbolj absurdne plati te vsebine in jih projicirati skozi videoprojekcijo v galerijski prostor, v javnost. "Tu je zame zgodba končana," pojasnjuje in dodaja, da je sporočilo oziroma interpretacija prepuščena gledalcu.
Umetnik, ki ga trenutno najbolj zanima preživetje, je delovni proces v umetnosti vedno razumel "kot nekaj, kar delaš, in ne kot nekaj, kar iščeš"."Vedno sem skušal proizvajati in skozi proizvedeno videti, kaj je tisto, kar me išče." Kot pravi, se vedno znova izkaže, da so prisotni neka socialna problematika, družbena kritika, določeni anarhizmi.
Za lažjo pot mladih ustvarjalcev
Sedmo nagrado skupine OHO so podelili v ljubljanski galeriji Vžigalica, kjer so ob tej priložnosti odprli tudi razstavo letošnjih nominirancev. Poleg nagrajenca so bili nominirani še Vesna Bukovec, Alja Piry, Tina Smrekar, ki so do zadnjega tedna v aprilu pripravili novo delo oziroma predstavili delo, ki še ni bilo razstavljeno.
Nagrado podeljujejo, da bi z njo podprli mlade ustvarjalce in jim olajšali nadaljnjo ustvarjalno pot in jih z obrobnega družbenega položaja pospremili k osrednji družbeni vlogi s poudarkom na pozitivnem kontekstu, ki temelji na ustvarjalnosti in inovativnosti. Odprtost in javnost pa sta po besedah enega izmed ustanoviteljev nagrade Tadeja Pogačarja iz Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E. osnovni vodili priznanja.
Tomažu Furlanu je nagrada prinesla šesttedensko umetniško rezidenco v ateljeju ISCP v New Yorku, sponzor KD Group bo zagotovil odkup dela, Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. pa samostojno predstavitev v Ljubljani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje