Na seji so sprejeli strategijo za varstvo kulturne dediščine in naravnih vrednot v RS v skladu z mednarodnimi pravnimi instrumenti in aktivnostmi, predvsem s konvencijo o varstvu svetovne kulturne in naravne dediščine, konvencijo o varstvu nesnovne kulturne dediščine in programom človek in biosfera ter Svetovno mrežo nacionalnih geoloških parkov.
S sprejetjem je vlada ministrstvu za kulturo, ministrstvu za okolje in prostor in uradu za UNESCO pri ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo naložila imenovanje medministrske delovne skupine za pripravo akcijskega načrta za obdobje 2008-2010 za učinkovito ohranjanje in varstvo dediščine in vrednot univerzalnega pomena v Sloveniji ter gospodarjenja z njimi. Rok za pripravo načrta je konec marca prihodnje leto. O svojem delu bo delovna skupina poročala omenjenim ministrstvom.
Sindikat Glosa: Ogroženje pravic igralcev kot delavcev
Negativno mnenje pa je vlada podala zahtevi Sindikata Glosa za oceno ustavnosti drugega odstavka 46. člena zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. Kot menijo v sindikatu, naj bi bile zaradi tega člena ogrožene pravice igralcev kot delavcev, njihove ustavne in zakonsko zagotovljene pravice do dela in dela za nedoločen čas. Prav tako pa naj bi kratil pravico do enakosti pred zakonom in socialno varnost.
Člani Sindikat Glosa so še prepričani, da je člen v nasprotju z zakonom o delovnih razmerjih, ki določa omejitev pogodbe za določen čas, saj omogoča samovoljo delodajalca, da odloča, katero delovno mesto ima posebno naravo dela ter koliko delavcev bo zaposlil za nedoločen, določen čas ali po pogodbi.
Ocena vlade
Vlada meni, da zahteva sindikata ni utemeljena in da določba drugega odstavka 46. člena zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo ni v nasprotju z zakonom o delovnih razmerjih. V vladi še ocenjujejo, da čeprav je zakon začel veljati po začetku veljavnosti zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ne vsebuje izrecne določbe o tem, da njegova predmetna določba preneha veljati.
Negativno mnenje pa so pojasnili tudi s prepričanjem, da zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo ne krši določb 14. in 15. člena ustave, ki govorita o enakosti pred zakonom, o uresničevanju in omejevanju pravic ter da ima vsak pravico do proste izbire zaposlitve in poklica.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje