V Mariboru si že več let prizadevajo, da bi Staro trto uvrstili na Unescov seznam svetovne dediščine. Zasebno podjetje Ostroga, ki ga je mariborska občina pooblastila za pripravo in izvedbo postopkov za vpis na omenjeni seznam, je že večkrat oddalo prijavo slovenskemu Uradu za Unesco, ki pa jo je vedno znova zavrnilo. Še vsakič doslej je bila namreč sporna kategorija, v katero so želeli trto uvrstiti.
Nazadnje so jo skušali na Unescov seznam svetovne dediščine uvrstiti po merilih naravne dediščine. Kot so pojasnili na Uradu za Unesco, so vlogo posredovali ministrstvu za kmetijstvo in okolje, kjer so ugotovili, "da predlog ne odgovarja nobenemu od kriterijev". To pomeni, da Stara trta ni niti vrhunski naravni pojav ali območje izjemne naravne lepote in estetske pomembnosti niti izjemen primer prikaza glavnih faz zgodovine zemeljskega nastanka, kakor tudi ne izjemen primer prikaza ekoloških in bioloških procesov v evoluciji in razvoju posameznih sestavin okolja.
Kot so pojasnili na Uradu za Unesco, bodo z direktoratom za dediščino ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport še naprej aktivno sodeloval pri iskanju alternativnih možnosti za Staro trto, morda v sklopu zaščite kulturne krajine v okviru Unescovih programov.
Očitki Uradu za Unesco
Direktor Ostroge Sašo Radovanovič je nedavno uradu javno očital, da otežuje prizadevanja za vpis Stare trte na Unescov seznam. "Od uradnikov, ki so plačani za to, bi pričakovali pomoč in nasvete, kako zadevo čim bolje pripraviti, ne pa da nam postavljajo dodatne ovire. Oni so tisti, ki morajo odločiti, v katero kategorijo sodi," je prepričan.
S trto imajo velike načrte
Neuradno naj bi projekt vpisa na Unescov seznam namesto Ostroge zdaj prevzel Zavod za turizem Maribor, ki je pred nekaj meseci dobil novo vodstvo. Po besedah nove direktorice Janje Viher so bili kot upravljavec Hiše Stare trte in nosilec trženja Stare trte doslej formalno partner v postopkih, a bi radi bili v prihodnje bolj aktivno vključeni. Stara trta je za Maribor pomembna blagovna znamka, ki jo nameravajo letos še nadgraditi, pravi. Sestaviti nameravajo strokovni pravilnik o trti, omejiti razdeljevanje cepičev, uvesti prodajo vina iz potomk Stare trte ter obnoviti mestni vinograd na Piramidi.
Trto so posadili pred najmanj 400 leti, verjetno pa še prej. Leta 1971 je bila vpisana tudi v Guinnessovo knjigo rekordov. Iz grozdja sorte žametna črnina ali modra kavčina vsako leto pridelajo okoli 25 litrov vina, ki ga mariborska občina uporablja za protokolarne namene. Zanimivi sta sliki Maribora iz let 1657 in 1681, ki ju hrani Štajerski deželni muzej v Gradcu, saj je na njiju jasno razvidno pročelje hiše v Vojašniški ulici 8, zgrajene v 16. stoletju, ki je tedaj bilo že bohotno poraščeno s trto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje