Namen razstave je predvsem ponovno postaviti nekatera vprašanja, ki so na področju gradnje stanovanj v Sloveniji sicer že dolgo odprta. Foto: ZAPS
Namen razstave je predvsem ponovno postaviti nekatera vprašanja, ki so na področju gradnje stanovanj v Sloveniji sicer že dolgo odprta. Foto: ZAPS
Stanovanja
Razstavo bodo pospremili projekcija filmov in okrogla miza na temo Kakšno stanovanjsko politiko potrebujemo? Foto: MMC RTV SLO

V Hiši Arhitekture z novo razstavo opozarjajo na vprašanje, ki marsikomu beli glavo in dela sive lase – vprašanje Stanovanjske ne/politike.
Takšen naslov s podnaslovom Stanovanjska arhitektura med 2000-2010 nosi postavitve, ki sta jo odprla ministrica za kulturo Majda Širca in predsednik ZAPS Andrej Goljar, na ogled pa bo do 14. maja. Kustosi Matevž Čelik, Anja Planišček in Mika Cimolini predstavljajo problematiko gradnje stanovanj, ki je že vse do začetka delovanja nepremičninskega trga deležna kritik in nezadovoljstva, z analizo stanja skozi ekonomske, družbene in politične parametre. Kustosi so izbrali tudi po svojem mnenju najboljše primere stanovanjske arhitekture v Sloveniji in Evropi.
Vsakdo, ki si želi urediti nov dom, se zaveda, da je ponudba možnosti za državljane praktično omejena zgolj na nakup. Pri spoznavanju ponudbe so soočeni s ponudniki, ki se izogibajo odgovornosti za kakovost, in cenami, ki so visoke celo v primerjavi s trgi državi z višjim standardom. Kot ugotavljajo avtorji razstave, se je država v post-socialističnem obdobju skoraj povsem umaknila iz stanovanjskega sektorja in pred stanovanjsko politiko še vedno tišči glavo v pesek. Kritično ocenjevanje današnjih razmer je mogoče tudi skozi poglavja še vedno veljavnega Nacionalnega stanovanjskega programa iz leta 2000 (NPSta, UL RS, št. 43/2000). Cilji, ki si jih je v njem zadala vlada, ostajajo aktualni, saj v desetletnem obdobju ni uresničila skoraj nobenega.
Kakšno stanovanjsko politiko potrebujemo?
Zaradi vsega tega želijo z razstavo ponovno odpreti vprašanja, ki so na področju gradnje stanovanj v Sloveniji že dolgo odprta. Kako torej zagotoviti posamezniku pravico do stanovanja? Ali so prevladujoče tipologije kompatibilne s sodobnim življenjskim stilom primerne za sodobno družino? Ali je zakonodaja, ki določa minimalne zahteve za projektiranje stanovanj, zadostno in ustrezno orodje za reguliranje stanovanjske gradnje? Kako omogočiti razvoj bolj inovativnih stanovanjskih projektov, v katerih bodo inteligentno izrabljene prednosti lokacij omogočile razvoj slovenskih krajev in mest v privlačna in uspešna bivalna okolja? To je le nekaj vprašanj, na katera bodo skušali najti odgovore tudi na okrogli mizi, ki bo 11. maja dvorani Mestnega Muzeja potekala pod naslovom Kakšno stanovanjsko politiko potrebujemo?
Razstavo pa bodo pospremile tudi projekcije filmov Koolhaas Houselife (6. Maja) in The Perfect Home - Alain de Botton (13. maja) v Hiši arhitekture.