Emmanuela Villaumeja izvaja Simfonijo št. 9 v D-duru, zadnje dokončano delo Gustava Mahlerja.
Deveti simfoniji, ki ima na partituri iz leta 1909 podnaslov Instrumentalna pesem o smrti, je že bilo mogoče prisluhniti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, koncert pa bodo ponovili še v petek.
Razpetost med željo po življenju in smrtjo
Simfonija je tako tematsko kot razpoloženjsko izraz skladateljevega notranjega konflikta med strastno željo po življenju in bližajočo se smrtjo. Mahler jo je začel pisati pri 49. letih. Pravzaprav gre za poslovilno delo germanske glasbene tradicije, saj je skladateljevo prizadevanje, da bi simfoničnem opusu, v katerem je v neverjetni, čudežni lepoti kot plod vrhunskega mojstrstva združena dediščina Beethovna, Schuberta in Brucknerja, ustavila smrt.
Filharmonični orkester bo vodil leta 1964 v Strasbourgu rojeni dirigent Emmanuel Villaume, ki se je začel glasbeno izobraževati na tamkajšnjem konservatoriju, študij pa je nadaljeval v Parizu. Diplomiral je iz književnosti, filozofije in muzikologije. Sodeloval je s priznanimi opernimi hišami, med drugim Metropolitansko opero, Washingtonsko nacionalno opero, Kraljevo opero Covent Garden, opero v Chicagu, Pariško nacionalno opero in drugimi opernimi hišami po Evropi in ZDA, dirigiral pa tudi številnim simfoničnim orkestrom z vsega sveta.
Villaume, ki zadnja leta živi med Parizom in New Yorkom, je že deseto sezono glasbeni direktor Opere in orkestra festivala v Spoletu v ZDA, avgusta lani pa je postal tudi šef dirigent orkestra Slovaške filharmonije v Bratislavi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje