Ožje izbore je Akademija filmske umetnosti in znanosti naredila tudi v kategorijah kratkometražnega in celovečernega dokumentarca, kratkometražnega in celovečernega animiranega filma, ličenja in pričesk, izvirne glasbene podlage, pesmi, igranega kratkega filma, vizualnih učinkov in zvoka. Za vsako od teh kategorij so glasovali člani ustrezne veje Akademije (najboljši film pa na koncu izbirajo vsi člani).
Bondijada Ni čas za smrt se je na primer uvrstila na vseh pet seznamov, za katere se je potegovala, spektakel Dune: Peščeni planet pa na štiri.
V tekmi za mednarodnega oskarja od 92 prijavljenih držav tako ostaja 15 kandidatk. Favoriti so najverjetneje Iran (ljubljenec festivalov Asghar Farhadi je režiral še eno dramo o etični zagati, Junak), Italija (Paolo Sorrentino se z Božjo roko vrača v Neapelj svoje mladosti), Japonska (melanholična drama Drive My Car je na številnih seznamih filmov leta) in Danska (animirani dokumentarec Beg obravnava begunsko tematiko).
Zanimivo je, da v izboru ni Francije, pa čeprav je bila znanstvenofantastična grozljivka Titan dobitnica letošnje zlate palme v Cannesu. Eksplicitno nasilni film že od premiere naprej deli občinstvo – seveda pa je še vedno čisto mogoče, da se bo njegova avtorica, Julia Ducournau, pojavila v izboru najboljše režije, ko bodo razglašene nominacije.
V kategoriji dolgometražnih dokumentarcev se je letos kvalificiralo kar 108 filmov, od tega so jih zdaj 15 spustili v ožji izbor pred razglasitvijo nominacij. Med pričakovanimi favoriti so filmi Summer of Soul, The Rescue, The Velvet Underground in Flee. Zanimivo je, da se kar petina filmov v izboru tematsko ukvarja z glasbo. Marsikoga je presenetilo, da je možnost za nominacijo izgubil biografski film o Anthonyju Bourdainu, Roadrunner režiserja Morgana Nevilla, ali pa Francesco, portret papeža Frančiška in Val o Valu Kilmerju.
Animirani dokumentarec Beg (Flee) lahko postane prvi film v zgodovini, ki bo nominiran za najboljši dokumentarec, najboljši mednarodni film in najboljši animirani film. Zgodovino bo pisal tudi, če se kot prvi dokumentarec v zgodovini uvrsti med nominirance za najboljši film. Film Jonasa Poherja Rasmussena je življenjska zgodba Amina, ki se spominja, kako je kot otrok kot begunec prispel iz Afganistana in si novo življenje zgradil na Danskem.
V izboru za najboljšo glasbeno podlago je Jonny Greenwod, član skupine Radiohead, omenjen kar dvakrat: sodeloval je pri kritiško hvaljenih dramah The Power of The Dog in Spencer. Sicer pa so med kandidati še veliki Hans Zimmer (Dune), Alexandre Desplat (Francoska depeša), Kris Bowers (Kralj Richard) in Jeymes Samuel (The Harder They Fall). V tej kategoriji je v poštev za nominacijo prišlo 136 filmov.
Zvezdniška družba v glasbeni kategoriji
Ožji izbor za najboljšo pesem je natrpan z glasbenimi zvezdami, kot so Billie Eilish (No Time to Die), Beyonce (Be Alive), Jay-Z (Guns Go Bang), Ariana Grande (Just Look Up) in U2 (Your Song Saved My Life). Dvanajskratna nominiranka Diane Warren gre spet v boj s pesmijo Somehow You Do iz filma Four Good Days, Lin-Manuel Miranda pa z Dos Oruguitas iz animacije Encanto. Kvalificiralo se je 84 pesmi.
Če bosta nominirana tako Jay-Z kot Beyonce, bo to prvič v zgodovini, da si bosta mož in žena konkurenca v kategoriji najboljše pesmi.
Iz boja za nominacijo so tako izpadli The National, ki so napisali več pesmi za film Cyrano, pa tudi Florence + The Machine (pesem za film Cruella) in Eddie Vedder (pesem za film Flag Day).
Morda edina priložnost, da film o superjunaku dobi oskarja: vizualni učinki
Kategorija najboljših vizualnih učinkov je spet natrpana z blockbusterji, ki so bili leto prej zaradi koronskega prestavljanja filmov v 2021 močno zdesetkani. Lani je bilo prvo leto po 2009, ko v izboru ni bilo niti enega samega Marvelovega filma - kar pa so letos nadomestili z vpisi Črna vdova, Večni ter Shang Chi in legenda o desetih prstanih; Spider-Man: Ni poti domov je nastal v sodelovanju Sonyja in Marvela. Mimogrede, Spider Man je bil zadnji superjunak, ki je pobral oskarja v kategoriji posebnih učinkov (Spider-Man 2 leta 2004).
Akademija bo končne nominirance z glasovanjem izbirala med 27. januarjem in 1. februarjem, razglasili pa jih bodo 8. februarja. 94. podelitev oskarjev se bo zgodila 27. marca 2022 v gledališču Dolby v Los Angelesu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje