Anne Heche je bila 5. avgusta v Los Angelesu udeležena v dveh prometnih nesrečah, katerih okoliščine še niso popolnoma pojasnjene; druga od njiju se je končala z igralkinim avtomobilom, ki je zapeljal v zid naključne hiše, v plamenih. Anne Heche je umrla za posledicami poškodbe možganov, ki je nastala zaradi zastrupitve z dimom. Pred skoraj štiridesetimi leti je v prometni nesreči umrl tudi igralkin brat; sama je vedno verjela, da si je namerno vzel življenje.
"Anne bomo globoko pogrešali, a naprej bo živela v svojih čudovitih sinovih, v ikoničnem filmskem opusu in v svojem strastnem aktivističnem delu," je v imenu družine izjavila predstavnica za javnost.
V Ohiu rojena Anne Celeste Heche je zaslovela z vlogo dvojčic v NBC-jevi žajfasti seriji Another World. Že v poznih devetdesetih pa so jo opazili tudi v Hollywoodu: na papirju precej enodimenzionalno vlogo policistove žene je v nekaj več povzdignila v uspešnici Donnie Brasco (1997). Leto 1997 je bilo eno od bolj zasedenih v njeni karieri: nastopila je tudi v slasherju I Know What You Did Last Summer, v filmu katastrofe Vulkan ter v politični satiri Pasji dnevi (Wag the Dog).
Leto pozneje je imela glavno vlogo v barvni adaptaciji kultnega Psiha, ne preveč dobro sprejetem umetniškem podvigu Gusa Van Santa. Kritiki so se pritoževali, da ni v dobesedni ponovitvi izvirnika nobenega smisla, režiser pa je vztrajal, da hoče njegov film stopati v dialog z mojstrovino, ne pa je nadomestiti. Anne Heche je ustvarila zanimivo variacijo lika Marion Crane, na nesrečni konec obsojeno gostjo Batesovega hotela. Čeprav film torej ni bil uspešen, bi vsaj zanjo moral biti resnična odskočna deska.
Morda ji jo je zagodlo to, da je bila pogosto predmet tabloidnega poročanja. Kljub deklarativni liberalnosti Hollywooda je igralkini karieri škodilo, da je javno potrdila svojo zvezo z Ellen DeGeneres – tako odkrita lezbična razmerja med velikimi zvezdami takrat niso bila običajna – ali sprejeta, očitno. Sama je, najbrž pravilno, vedno verjela, da ji je to zaprlo številna vrata. "Bila sem del ljubečega, resnicoljubnega slavja sveta, kakršen bi po mojem mnenju moral biti," se je leta 2009 spominjala v intervjuju za The New York Times. "Kako mi je lahko to uničilo kariero? Še zdaj ne morem dojeti."
Vest je v tabloide prišla približno takrat, ko je Anne dobila vlogo v največjem filmu svoje kariere, akcionerju Šest dni, sedem noči (1998) s Harrisonom Fordom. Tako velike vloge pozneje ni dobila nikoli več. Se je pa zato izkazala za zanesljiv adut v stranskih vlogah večjih projektov. Izstopa denimo ob Nicole Kidman v psihološki drami Birth (2004) Jonathana Glazerja, ali pa v črni komediji Catfight (2016) ob Sandri Oh. Čeprav v zadnjih letih ni dobila velike vloge, ki bi bila vredna njenega daru, pa je pogosto delala na televiziji, leta 2020 je sodelovala v tekmovanju Zvezde plešejo.
Njeno zasebno življenje nikoli ni bilo idilično. Leta 1983 je njen oče umrl za posledicami aidsa – igralka je verjela, da se je okužil od enega od svojih partnerjev. Javno je razkrila tudi, da naj bi jo oče, sicer zborovodja v baptistični cerkvi, v otroštvu večkrat posilil. "Vsi smo se pretvarjali, da smo srečna družina," je povedala v intervjuju za revijo Allure leta 1998. "Šele ko so nas brcnili iz hiše, smo ugotovili, da je bilo vse skupaj laž." Prav tako ni imela najboljšega odnosa z mamo, ki ji je predavala o "preseganju homoseksualnosti". "Imela je zelo tragično življenje," je o mami povedala leta 2009. "Trije od njenih petih otrok so mrtvi, njen mož je mrtev. To, da poskuša geje spreobračati v heteroseksualnost, je po mojem mnenju poskus, da bi se zaščitila pred bolečino resnice." Sestra Abigail, zdaj edina še živeča Annina sorojenka, sicer trdi, da so bili "Annini spomini o našem očetu neresnični", prav tako trditev, da naj bi mati za zlorabe vedela.
Družina je bila po očetovi smrti obubožana, preživljala jih je predvsem Anne; pri sedemnajstih se je osamosvojila in se podala na karierno pot. Med letoma 2001 in 2009 je bila poročena s snemalcem Colemanom Laffoonom; v zakonu se jima je rodil sin. Še enega sina je imela z igralcem Jamesom Tupperjem. Še pred vsem tem, tik po razhodu z Ellen leta 2000, pa je bila vpletena v nenavaden incident: iz Los Angelesa se je odpeljala v osrednjo Kalifornijo in potrkala neznancem na vrata. Stanovalka, ki jo je prepoznala, je poklicala policijo, še prej pa je Anne vsem razložila, da "jih bo vzela s seboj v nebesa na vesoljski ladji".
Anne Heche se bo za vedno v zgodovino vpisala kot neustrašna borka za svoja prepričanja. "Ko sem rekla, da bo moja spremljevalka na premieri Ellen, so mi zagrozili, da bom izgubila pogodbo s studiem Fox," je povedala o začetku svoje zveze. Ko sta se vendarle odločili, da svoje ljubezni ne bosta skrivali, je bila to svojevrstna prelomnica v Hollywoodu.
Pred vsem drugim pa je bila intuitivna, nadarjena igralka z izrednim občutkom za komedijo, kar pride do izraza v politični komediji Pasji dnevi. Pri 53 letih bi imela gotovo še dovolj čas za ponoven razcvet kariere.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje