"Zame kot delodajalca je to več kot vprašanje politike," je objavil na Twitterju. "Ne morem in nočem prositi ženskih članic ekipe, da naj se odpovejo državljanskim pravicam v dobro projekta." Svoje sledilce je še pozval, naj predlagajo alternativne snemalne lokacije.
Zakon, ki je začel veljati 1. septembra, ne dovoljuje splava po točki, ko je zaznaven "srčni utrip zarodka", kot temu rečejo borci proti splavu. Medicinska stroka opozarja, da je to poimenovanje zavajajoče. Ker je novi zakon eden od najbolj omejujočih v ZDA, ga ostro kritizirajo tako borke za pravice žensk kot tudi zdravstvena stroka.
David Simon svojega naslednjega projekta še ni uradno napovedal, vemo pa, da pripravlja "dokumentarno miniserijo o dogodkih, ki so se odvijali v Teksasu" in da bo scenarij televiziji HBO oddal naslednji mesec. "Katera lokacija je še videti kot Dallas / [Fort] Worth?" zato sprašuje na Twitterju.
Kaj lahko doseže bojkot?
Dallaški urad za film in zabavno industrijo njegove odločitve sicer ne podpira. "Zakoni določene zvezne države niso odraz vsega njenega prebivalstva," so zapisali v izjavo za javnost. "Edina posledica umika produkcij iz Dallasa bo dodatna marginalizacija vseh, ki živijo tukaj. Ustvarjalci in tehnični delavci morajo ostati tukaj in voliti, namesto da so se prisiljeni izseliti zaradi pomanjkanja dela."
Simon se je odzval tudi na ta argument: opozarja, da ga je organizacija razumela narobe in da svoje odločitve ni sprejel "na podlagi debate o daljnosežnih posledicah in politični učinkovitosti bojkotov". Njegova "edina naloga" je, pravi, da "zagotovi in varuje državljanske pravice vseh ljudi, ki so zaposleni pri določeni produkciji".
"Moja prva obveza je do ljudi, ki so pri meni zaposleni," je tvitnil pozneje. "Ne morem jih prositi, naj se nastanijo v Teksasu in se s tem odpovejo svojim državljanskim svoboščinam. To ni etično. V nobenem primeru."
Georgii grozili z bojkotom. Je Teksas naslednji?
Novi teksaški zakon v nasprotju s številnimi prejšnjimi predlogi uveljavljanje prepušča državljanom s civilnimi tožbami, in ne z organi pregona oziroma kazenskimi sankcijami za nosečnice. Zakon niti ne omogoča tožb proti nosečnicam, ampak le proti tistim, ki kakor koli pomagajo pri splavu. Uveljavljajo ga lahko tudi posamezniki, ki v konkretni situaciji niso imeli nobene škode.
Predlani je zvezni sodnik ustavil predlog podobno zaostrenega zakona o splavu v Georgii. Predtem so številna produkcijska podjetja in igralci Hollywood pozivali, naj Georgio, ki je zelo priljubljena snemalna lokacija, bojkotira. Številne družbe – na primer Disney, Netflix in WarnerMedia – so izrazile nasprotovanje zakonu; nekateri so javno napovedali, da najverjetneje ne bodo snemali v Georgii, če do tega res pride.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje