Atakama je bila zelo zaželena predvsem zaradi guana in solitra. Foto: EPA
Atakama je bila zelo zaželena predvsem zaradi guana in solitra. Foto: EPA
Alejandro Foxley
Čilski zunanji minister je opozoril, da je dokumetarec umaknila televizija, ne vlada. Foto: EPA

Čile je vojno, ki je bila po petih letih končana leta 1884, dobil in z njo pridobil z rudninami bogate predele puščave Atakama, Bolivija pa je izgubila dostop do morja. Diplomatske vezi med Čilom in Bolivijo so še vedno pretrgane, odnosi med Čilom in Perujem pa so krhki, zato je perujski veleposlanik v Čilu Hugo Otero tako čilskega zunanjega ministra Alejandra Foxleyja kot direktorja televizije TVN Francisca Vidala vprašal, ali je predvajanje pametno.

Film je umaknila televizija, ne država

Preberite si več o pacifiški vojni.
Pri nacionalni televiziji je nato posredoval še Foxley in urednikom predlagal premislek, ti pa so nato dokumentarec umaknili s sporeda, kar je ogorčilo voditelja dokumentarca Rafaela Cavado, ki je že dejal, da je umik posledica cenzure. "Človeku kar vzame pogum, ko vidi, kako se vodje TVN-ja uklanjajo pritiskom zunanjega ministra," je Cavada dejal za El Mercurio, čilski časopis z največjo naklado.

Foxley je le želel povedati vsa dejstva ...
Foxley na svoj obisk na televiziji gleda drugače. "Nujno je bilo, da sem povedal svoje mnenje. Zdi se nam, da smo na ključni točki, na kateri bi lahko s Perujem vzpostavili odnos, ki bi nam pomagal zaceliti zgodovinske rane, zato se mi je zdelo, da ima TVN vse podatke in se na podlagi njih odloči, kaj storiti z dokumentarcem," je svoje posredovanje pojasnil čilski zunanji minister.

Nemčija ni umaknila filma o begu Nemcev z Vzhoda, sporni film je posnela tudi Italija, namerava pa ga tudi Japonska.
Svojo odločitev pa so z besedami, da dokumentarca v treh delih, od katerih bi moral biti prvi na sporedu ta teden, niso uničili ali dokončno pospravili, ampak da bodo Epopejo predvajali še letos, utemeljili tudi na TVN-ju.