Leta 1967 je Lelouch slavil z romantično dramo Un homme et une femme (Moški in ženska), ruska ustanova pa mu je priznanje izrekla za celoten opus, v katerem se je do danes nabralo skoraj 50 filmov. Lelouch je ob slovesnosti izjavil, da je izredno počaščen, da mu visoko priznanje podeljuje ena najstarejših filmskih šol na svetu. Vseruski državni inštitut za kinematografijo naziv častni doktor podeljuje od leta 1997, in sicer vodilnim tujim filmskim, televizijskim in gledališkim ustvarjalcem. Do zdaj so se z nagrado 'okitili' tudi že Andrzej Wajda, Tonino Guerra in Krysztof Zanussi.
Največji dosežek, zgodba o velikih umetnikih
Kot največji dosežek leta 1937 rojenega režiserja, scenarista in igralca pa ne velja njegov edini z oskarjem za najboljši tuji film nagrajeni izdelek iz leta 1966. Njegova največja mojstrovina naj bi bil epski muzikal Les uns et les autres (Eni in drugi) iz leta 1981. V filmu spremljamo štiri družine različnih narodnosti, katerim sta skupni strast do glasbe in plesa ter izkušnja doživetja druge svetovne vojne, katera močno pretrese njihova življenja. Zgodba, pri podajanju katere je sodeloval tudi sloviti koreograf Maurice Béjart, je sicer izmišljena, vendar pa je v njej mogoče zaslediti drobce življenja resničnih oseb, kot so Herbert Karajan, Rudolf Nurejev, Josephine Baker in Édith Piaf.
Svoj zadnji celovečerec z naslovom Roman de Gare je Claude Lelouch predstavil lani. Gre za zgodbo o uspešni pisateljici, ki se iskanja snovi za svoj naslednji roman loti na precej nenavaden način, kar seveda zelo zaplete njeno življenje. Film, za katerega je Lelouch napisal tudi scenarij, sicer ni ponovil uspeha zgoraj omenjenih produkcij, kljub temu pa Lelouch ostaja eden največjih sodobnih francoskih mojstrov sedme umetnosti.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje