Predstavljajte si "tipično" visokoproračunsko uspešnico: sapo jemajoče čudovita narava se zaradi terorističnega napada, letalske nesreče ali naravne katastrofe raztrešči na milijon koščkov. Prah se niti ne poleže dobro, ko se začne divje preganjanje storilcev ali pa beg pred, na primer, tekočo lavo. Rafali iz brzostrelk, preleti helikopterjev in kakšna ročna granata po navadi ne manjkajo. Čeprav živimo v dobi računalniške animacije, bi bilo neumno misliti, da okolica pri snemanju ni imela nobene škode. In če svet pozna do okolja prijazna oblačila in biološko pridelano zelenjavo, smo morda zdaj še na pragu dobe do okolja prijaznih filmov.
Dobra dela že, a ne anonimno ...
Dober primer je seveda najnovejši film z Leonardom DiCapriem v glavni vlogi, Krvavi diamant. Film o nasilnem svetu lova na diamante v Afriki, ki je v draguljarskem svetu sprožil pravi preplah pred upadom prometa, je bil seveda posnet na črni celini. Ustvarjalci so poskrbeli, da se je razvedelo, da so poleg 40 milijonov dolarjev, kolikor jih je snemanje prineslo mozambiškemu gospodarstvu, ustanovili tudi dobrodelno fundacijo, ki pomaga krajevnim organizacijam.
Znanilci nove ozaveščenosti
Podobno fundacijo si je lani zamislila tudi ekipa filma Zvesti vrtnar, ki je politični triler snemala v Keniji. Najnovejši projekt Mela Gibsona, velikopotezni Apokalipto, je pomagal pri gradnji stanovanjskih hiš v revni mehiški pokrajini Veracruz. Celo delček proračuna za snemanje Piratov s Karibov je šel v gradnjo prometne infrastrukture v Dominikanski republiki.
Prepotentnost velikih
Zgornji primeri kažejo, da so se v skupinski zavesti Hollywooda zgodili tektonski premiki: producenti so še pred nekaj leti brez najmanjših zadržkov v tropsko oazo vdrli z buldožerji, krajevnim statistom za tlako plačevali drobiž, podaljšali seznam ogroženih živalskih vrst in po nekaj mesecih izginili. Uspešnice Afriška kraljica Johna Hustona (1951), Apokalipsa zdaj, celo Plaža (2000, tudi tu je igral Leonardo DiCaprio) in lanski Gospodar vojne z Nicholasom Cageom v glavni vlogi so bile v očeh naravovarstvenikov prave male katastrofe.
Niso uporabili plastičnih pušk
Satira na trgovino z orožjem Gospodar vojne je tako zgubila malce ostrine, ko se je razvedelo, da je režiser Andrew Niccol na snemanje prinesel tri tisoč resničnih pušk AK47, najel afriško bojno letalo in si izposodil nekaj pravih tankov, ki so bili prvotno sestavljeni za Gadafijevo vojsko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje