Retrospektivo madžarskega dokumentarnega filma bo uvedel film Življenje agenta, še pred projekcijo pa bo madžarski dokumentarni žanr v predavanju predstavila Judit Pinter. Foto: Slovenska kinoteka
Retrospektivo madžarskega dokumentarnega filma bo uvedel film Življenje agenta, še pred projekcijo pa bo madžarski dokumentarni žanr v predavanju predstavila Judit Pinter. Foto: Slovenska kinoteka
Lice revolucije - v sled peštanskemu dekletu (2006, režija: Attila Kékesi)
Po svojem pristopu do obravnavane teme so najbolj radikalni filmi mlajših avtorjev. Foto: Slovenska kinoteka

S predavanjem madžarske kritičarke Judit Pinter in s projekcijo filma Življenje agenta režiserja Gaborja Zsigmonta Pappe se je začela retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma. Čeprav se začenja madžarski dokumentarni žanr razvijati v šestdesetih letih, pa bo v Ljubljani predstavljen izbor dokumentarcev, nastalih v zadnjem desetletju.

"Četudi govori o drugih temah in drugače, kot smo bili navajeni v prejšnjih desetletjih, madžarski dokumentarni film obstaja, še več, ima še vedno svoje poslanstvo. In kar je najpomembnejše: poskuša si utreti prostor na živahnem sejmišču filmskih zvrsti."

Ta nenavadna madžarska dežela
Kinoteka je na spored uvrstila nekatere filme, ki so bili v zadnjih letih uvrščeni na festival Pregled dokumentarnega filma. Filmi novejšega datuma, ki jih bodo predvajali v Kinoteki, je Dolgo potovanje (2007) režiserja Zsuzseja Böszörmenyja, ki je bil na omenjenem festivalu lani razglašen za najboljši dokumentarni film. Film govori o tragikomičnem položaju vasi, ki leži na vzhodni meji Evropske unije, in njenih prebivalcih, ki nemočno opazujejo, kako jih schengenska meja ločuje med sabo.

Tudi sicer je značilno, da se veliko režiserjev odloča za pripoved o ljudeh v nenavadnem ali težkem položaju, ki živijo v danes izginjajočih svetovih, kateri se marsikateremu zahodnemu opazovalcu kažejo kot skoraj absurdni. Takšne 'vzhodnoevropske absurde' prikazuje tudi otvoritveni film. Pinterjeva o izbranih filmih še pravi, da so "poklicani za to, da drugim odpirajo oči". Groteska in nenavadnost madžarskega podeželja nam lahko namreč marsikaj pove o resničnem življenju in o človeški naravi.

V dokumentarnem žanru so najbolj radikalni mladi ustvarjalci, ki brezkompromisno predstavljajo anomalije madžarske družbe. V Kinoteki tako izpostavljajo film Heker v režiji Davida Kresalke, ki razkrinka medijske razmere na Madžarskem, Marton Szirmai pa v filmu Pogrezljiva vas - ki lahko služi tudi metafora za državo - na absurdno grotesken način predstavi smrtno resno pogrezanje neke vasi.

P. B.