Slovenija namenja evropski produkciji na malih zaslonih 52 odstotkov časa programa. Foto: EPA
Slovenija namenja evropski produkciji na malih zaslonih 52 odstotkov časa programa. Foto: EPA
Novejšim delom neodvisnih producentov namenjajo televzije članic EU-ja 25 odstotkov časa. Foto: EPA

Evropska komisija je izdala osmo poročilo o učinkovitosti pravil EU o spodbujanju evropskih del, ki se navezuje na obdobje 2005 – 2006. Poročilo pripravlja komisija vsaki dve leti, v njem pa spremlja spodbujanje evropskih del na evropskih malih zaslonih v okviru določil direktive o televiziji brez meja. Tokrat je prvič v celoti analizirala tudi televizijske postaje v novih članicah EU, kot kažejo podatki, pa se v novih članicah prikazuje prav toliko evropskih vsebin kot v starih.

Povprečni delež programskega časa za evropska dela se je na malih zaslonih v Uniji povečal s 63,5 odstotka leta 2005 na nekaj več kot 65 odstotkov leta 2006. V obdobju med 2003 in 2006 se je delež prikazovanja evropskih del tako ustalil nad 63 odstotki.

Evropska produkcija je leta 2005 v skupnem programskem času predstavljala od 47 odstotkov v Sloveniji do 81 odstotkov na Danskem, leta 2006 pa od 45 odstotkov na Švedskem do 81 odstotkov na Poljskem. Deleži pa so primerljivi s tistimi v obdobju med 2003 in 2004.

Na repu lestvice še Velika Britanija in Irska
Podatki kažejo, da je v Sloveniji delež evropske produkcije v skupnem televizijskem programskem času med najnižjimi v Evropski uniji. Leta 2005 je bila Slovenija zadnja na lestvici, leto kasneje pa jo je prehitela le Švedska. Na vrhu lestvice so poleg televizij na Poljskem in Danskem še tiste na Češkem, Malti, Madžarskem, v Franciji, na Cipru in Finskem. Na repu lestvice pa sta ob Švedski in Sloveniji še Velika Britanija in Irska.

Neodvisnim producentom namenjenih 38 odstotkov časa
Povprečni delež programskega časa, ki ga na vseh evropskih kanalih v vseh državah članicah namenjajo delom neodvisnih producentov, se je s 36 odstotkov leta 2005 povečal na 38 odstotkov, kar je precej nad mejo desetih odstotkov, ki je bila določena v direktivi o televiziji brez meja. V Sloveniji je bil v letu 2005 ta delež 18,5 odstoten, v letu 2006 pa 20 odstoten. Slovenija je bila tako za Ciprom, Italijo in Grčijo na dnu lestvice.

V omenjenem obdobju je bilo za novejša dela neodvisnih producentov, torej tista, ki so nastala v zadnjih petih letih, namenjenega 25 odstotkov časa.