Na ogled bo še osem dokumentarnih celovečernih filmov, devet glasbenih dokumentarcev in 28 kratkometražnih filmov. Med gosti festivala bodo nemški igralec Udo Kier, v Južni Afriki rojeni scenarist in režiser Richard Stanley in britanski skladatelj filmske glasbe Simon Boswell, ki jim bo posvečena retrospektiva.
V čigave roke bodo romali mački?
V tekmovalnem programu hudi maček se obeta predpremiera slovenske celovečerne grozljivke Idila scenarista in režiserja Tomaža Gorkiča. "Če Idila pomeni začetek grozljivega žanra v Sloveniji, je ta res na izvrstni poti. Vse čestitke fantom, ki so ga posneli, prav tako Slovenskemu filmskemu centru, da je imel pogum podpreti tak film," je o filmu povedal programski direktor festivala Tomaž Horvat.
V tem programu bodo prikazali še nemški film Nemški strah, nemško-ameriški Pik, madžarska Lisičja vila Lizo in češki film Zli duh.
V tekmovalnem programu evropskih kratkih fantastičnih filmov za nagrado Melies d'argent - nagrado Evropske federacije festivalov fantastičnega filma (EFFFF) - bodo prikazali 12 filmov.
V tekmovalnem programu za najboljši glasbeni dokumentarec hrupni maček se bo za nagrado potegovalo devet filmov, v tekmovalnem programu za najboljši kratki film Slakov hudi maček pa prav tako devet filmskih del.
Za nagrado vinski šampion hudi maček se bo potegovalo šest vinskih vzorcev. Gost bo češki strokovnjak Miroslav Majer.
Slovenski film skozi različna izrazna sredstva
Spremljevalni program pa bo vključeval znanstveni simpozij Slovenski film v sliki, glasbi in besedi. Na njem bodo sodelovali slovenski filmski ustvarjalci, teoretiki in kritiki s svojimi pestrimi pogledi na to obdobje - med drugim: Igor Šmid, Goran Vojnović, Igor Koršič, Mitja Reichenberg, Metod Pevec, Tone Partljič, Vlado Novak, Alojz Tršan in drugi.
Premierno predstavitev bo doživel zbornik, naslovljen Na filmskem vrtu: filmsko stoletje v Ljutomeru, ki sta ga uredila Andrej Horvat in Andrej Koritnik in bo izšel tudi v angleškem jeziku. V njem pa je podrobneje predstavljena filmska zgodovina Ljutomera.
Festival so v Ljutomeru, kjer so nastali prvi metri slovenskega filma izpod rok Karola Grossmanna, zagnali leta 2005 ob stoletnici slovenske kinematografije. Od leta 2010 pa je festival tudi član Evropske federacije festivalov fantastičnega filma (EFFFF).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje