Tudi najbolj zagrizeni ljubitelji umetnosti se ob še tako obsežnem prostem času ne bi mogli udeležiti odprtja vseh razstav v Sloveniji, saj te krepko presegajo število dni v letu.
30. december 2008 ob 11.38
Ljubljana - MMC RTV SLO
Tudi letošnje leto ni bilo izjema in tako smo lahko na številnih razstavah spremljali najnovejše ustvarjanje v slikarstvu, kiparstvu, arhitekturi in oblikovanju, spoznavali opuse starejših mojstrov in se podajali v čas naših prednikov.
Med postavitvami v tujini gotovo marsikdo dolgo ne bo pozabil razstave Risb Vncenta van Gogha v dunajski Albertini, ki jo je med odprtjem razstave (od 5. septembra do 8. decembra) obiskalo kar 589.180 obiskovalcev. Dolge vrste obiskovalcev se od začetka oktobra vijejo tudi pred pariškim muzejem Grand Palais, kjer je na ogled razstava, poimenovana Picasso in veliki mojstri (Picasso et les Maîtres). Del postavitve, ki bo na ogled do 2. februarja, je na ogled še v muzeju Orsay in Louvru. Rothko in Bacon v Londonu Dva velika umetnika 20. stoletja sta na ogled tudi v britanski prestolnici, natančneje v obeh hišah Tate. Medtem ko je v Tate Britain na ogled retrospektiva domačega slikarja Francisa Bacona, pa visijo v Tate Modern velike barvne kompozicije abstraktnega ekspresionista Marka Rothka. Tisti, ki želite ujeti obe razstavi, morate pohiteti, saj se Bacon zapira 3. januarja, za Rothka pa je čas še do 1. februarja.
Čas faraonov Na Dunaju so marca odprli veliko razstavo Tutankamon in svet faraonov, na kateri je bilo na ogled več kot 140 zakladov iz grobnice danes enega najbolj znanih egiptovskih imen in iz grobnic drugih faraonov. Čas faraonov je bil v središču tudi v Ljubljani, kjer so v Cankarjevem domu v istem času odprli razstavo Faraonska renesansa. Do julija si je okoli 30.000 ljudi ogledalo postavitev s podnaslovom Arhaizem in pomen zgodovine v starem Egiptu. Obletnici Černigoja in mesta vrtnic Med večjimi postavitvami iztekajočega se leta je treba omeniti tudi predstavitev četverice slovenskih impresionistov in njihovega časa, s katero so v Narodni galeriji pospremili 90. letnico ustanove in predsedovanje Slovenije EU-ju. Po vsej Sloveniji je bilo nemalo razstav namenjenih Primožu Trubarju, čigar 500-letnica je povezala kulturno dogajanje vsega leta. Posebni poklon pa so med drugim namenili Avgustu Černigoju ob njegovi 110-letnici in Jožetu Tisnikarju ob 10-letnici njegove smrti. V Novi Gorici pa se spomnili 60-letnice "mesta vrtnic" in ob tej priložnosti so na ogled postavili delo arhitekta Edvarda Ravnikarja.
To je le nadvse skop povzetek razstav v letu 2008. Nekaj najvidnejših predstavljamo še v fotopregledu, gotovo pa nam bodo v spominu še dolgo časa ostale tudi številne druge postavitve. M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje