"Junij ni takšen kot marec, sploh kar zadeva reproduktivno kinodejavnost v Sloveniji, kar pa nam letos, ob rahljanju koronaukrepov, ni jemalo elana pri snovanju nadomestnega termina," je festivalsko občinstvo nagovoril vodja filmskega programa Cankarjevega doma Simon Popek.
"Dokumentarci bodo med prvimi znova osvetlili filmska platna, morda bo to celo prvi filmski festival v pokoronskem času oziroma v obdobju, ko se življenje poskuša vrniti v normalnejše tirnice, zagotovo pa bo to dogodek, ki bo film vrnil v svoje naravno okolje."
Kot pravi, bo junijska izvedba t. i. "festival distance", saj bodo odsotni druženje, strokovna srečanja in izmenjava mnenj po projekcijah. Nekatere stvari pa bodo organizatorji kljub temu skušali ohraniti, med njimi nagrade.
Kot je znano, prinaša tekmovalni program pet filmov na temo človekovih pravic – Delo v tujini režiserke Yoon Sung-a, Kolektiv režiserja Alexandra Nanauja, Odvetnica, ki jo podpisujeta Rachel Leah Jones in Philippe Bellaiche, Za Samo v režiji Waad Al Kateab in Edwarda Wattsa in Vzorno vedenje, ki ga podpisujeta Audrius Mickevičius in Nerijus Milerius.
"Majhen, a pomemben prispevek k normalizaciji vsakdana"
Zmagovalni film po izboru tričlanske mednarodne žirije bo prejel nagrado Amnesty International Slovenije, nagrajenca pa bodo razglasili virtualno. "Kar bo majhen, a pomemben prispevek k normalizaciji vsakdana," je presodil Popek.
Filme tekmovalnega programa bo pospremilo še 11 celovečercev v treh sklopih. Med intimnimi in celostnimi portreti bosta na ogled letošnji dvojni makedonski oskarjevski nominiranec Medena dežela v režiji Tamare Kotevske in Ljubomirja Stefanova ter najboljši dokumentarec lanskega Festivala slovenskega filma Hči camorre v režiji Siniše Gačiča. Prvi predstavlja "čudovito posvetilo tradicionalnemu ruralnemu delu in življenju na odročnih makedonskih planjavah", drugi pa, kako se nekdanja "camorristična" morilka Cristina Pinto po 24-letni zaporni kazni spopada z izzivi vsakdanjega življenja.
Kaj pravi Teorija o kretenih?
Že marca je na predstavitvi programa Popek kot najduhovitejši film označil kanadski dokumentarec Teorija o kretenih v režiji Johna Walkerja, ki spregovori tudi o ohranjanju "kulture kretenov". Na sporedu bosta še litovsko-nizozemski film Državniški pogreb Sergeja Loznice, ki je nastal iz arhivskega gradiva ob Stalinovi smrti marca 1953, in portret enega najvidnejših sovjetskih cineastov Andreja Tarkovskega skozi oči sina Andreja A. Tarkovskega.
Retrospektiva vzhodnonemškega dokumentarca
Spomnili so se tudi 30. obletnice padca Berlinskega zidu in retrospektivo posvetili vzhodnonemškemu dokumentarcu od konca 2. svetovne vojne do leta 1990. Popek je nabor večinoma kratko- in srednjemetražnih dokumentarcev razvrstil v osem tematskih sklopov, ki segajo od povojne obnove, propagandnih filmov z vzhodne strani do 80. let, ko so se v Vzhodni Nemčiji začele dogajati prelomne stvari.
Festival dokumentarnega filma pripravljajo v Cankarjevem domu skladno s trenutno veljavnimi ukrepi vlade za zajezitev epidemije novega koronavirusa. Z odlokom o začasni splošni omejitvi zbiranja ljudi na javnih krajih so sproščene prireditve do največ 50 ljudi. Če se bodo do začetka festivala ti ukrepi sprostili, pa bodo določene filmske projekcije v Cankarjevem domu lahko preselili v večjo, Linhartovo dvorano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje