Na festivalu bodo med 12. in 17. oktobrom skupno prikazali 84 filmov, od tega 54 v tekmovalnem programu. Tekmovalni program vključuje deset celovečercev (šest igranih in štiri dokumentarne), rekorden pa je nabor devetih manjšinskih koprodukcij.
Festival slovenskega filma Portorož od letos vodi novi direktor, filmski in televizijski režiser Bojan Labović. Na tem mestu je nasledil Jelko Stergel, ki pri letošnji izvedbi sodeluje kot vodja strokovnega programa.
Direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar je na novinarski konferenci spomnila, da je center podprl nastanek številnih v program vključenih filmov. Po letu 2020, ko so področje slovenskega filma zaznamovale zahtevne razmere s črpanjem sredstev, so se stvari v povezavi s festivalom in kontinuirano produkcijo slovenskih filmov vendarle postavile na pravi tir, ocenjuje.
Selitev s poznopoletnega termina na jesen je prav tako stalna
Labović je dejal, da si je kot direktor zastavil stabilizacijo festivala po preteklem, nenavadnem obdobju, predvsem v smeri, da bo letos v celoti izveden v živo. Pozdravil je tudi odločitev, da se festival vrača v Portorož. Novost je tudi oktobrski termin, ki se zdi organizatorjem primernejši, saj se turistična sezona in z njo povezani dogodki končujejo, s čemer bo filmski festival pridobil pomembnost.
Po besedah direktorja festivala so selekcijo filmov za 24. izdajo opravili med 125 prijavljenimi deli različnih dolžin in zvrsti, v končni nabor pa so jih uvrstili 84. Direktor ni želel navesti nobenega filma iz programa, ker meni, da morajo imeti na festivalu vsi enako izhodišče. Festival bo odprla komična drama Inventura, celovečerni prvenec režiserja Darka Sinka.
V tekmovalnem programu je deset celovečercev, kot rekordnega pa je Labović označil izbor manjšinskih koprodukcij, ki jih je kar devet. Med njimi sta Nebesa Srđana Dragojevića in Morena Antonete Alamat Kusijanović.
Med igranimi celovečerci bodo v Portorožu prikazani še film Tijane Zinajić Prasica, slabšalni izraz za žensko, Ameba v režiji Blaža Završnika, Zastoj Vinka Möderndorferja ter gledalcem že nekoliko bolje poznana filma Nekoč so bili ljudje Gorana Vojnovića ter Sanremo Miroslava Mandića.
V tekmi za nagrade pa so še celovečerni dokumentarni filmi Filmski obzornik 80 – Metka, Meki v režiji Nike Autor, Iskre v času – svetovni računalniški podvig Jurija Grudna, Odpuščanje režiserke Marije Zidar in novi dokumentarec Igorja Šterka Septembrska klasa.
Novost tokratne izdaje bo, da bodo srednjemetražni in kratki filmi predstavljeni v sklopih in ne več kot predfilmi, s čimer jim je želel Labović zagotoviti več zaslužene pozornosti.
V tekmovalni program sta uvrščena srednjemetražca Pozabljeni grob režiserja Zvezdana Martića in Sinovi burje Mihe Čelarja, v naboru 21 kratkometražcev v tekmi za nagrade pa so filmi različnih zvrsti, tudi animirani. Omeniti velja manjšinsko igrano koprodukcijo Roka Bička Kazenski strel, igrani kratkometražec Sestre v režiji Kukle, dokumentarni Komaj čakam, da prideš Tomaža Groma, eksperimentalni Vdor Matevža Jermana in Nika Novaka ter animirani Steakhouse Špele Čadež. V tekmovalno kategorijo študijskih filmov pa je uvrščenih 12 del.
Festival uvaja tudi naziv "prijatelj slovenskega filma", ki ga kot častni gost festivala letos nosi srbski režiser Slobodan Šijan, avtor filmov Kdo neki tam poje in Maratonci tečejo častni krog. Častni pokrovitelj festivala je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Predfestivalski takt že v Ljubljani
Jelka Stergel je napovedala bogat spremljevalni program, ki ga bo 11. oktobra napovedala predfestivalska delavnica v Ljubljani v družbi z režiserjema, ki imata izkušnjo s Hollywoodom oz. Netflixom Mitjo Okornom in Janom Belclom. Od 12. oktobra bo program v polnem teku v Portorožu in bo vključeval okrogle mize, strokovne posvete in delavnice, posvečene obravnavi trenutnih filmskih problematik ter izmenjavi izkušenj in strokovnih znanj. Večina dogodkov bo dosegljivih na spletu.
Filme bodo prikazovali v dveh osrednjih festivalskih prizoriščih - Avditoriju Portorož in Monfortu, kot dodatno festivalsko prizorišče pa vzpostavljajo piransko Gledališče Tartini. V Monfortu bo po koncu projekcij potekal tudi glasbeni program, ki ga je oblikoval Brane Rončel.
Festival se bo sklenil 17. oktobra s podelitvijo vesen in drugih nagrad, sicer pa je že znano, da je Badjurovo nagrado prejela inovatorka in inženirka filmskega zvoka Emilija Soklič, ki ji bodo posvetili tudi festivalsko razstavo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje