Film je v Berlinu prejel tudi srebrnega medveda. Foto: EPA
Film je v Berlinu prejel tudi srebrnega medveda. Foto: EPA
Zaporniki, ki nimajo nikakršnih pravic. Foto: EPA
Letališče Gatwick (London)
Letališča po vsem svetu so vse bolj zastražena. Foto: EPA

Omenjena distributerska hiša je namreč odkupila pravice za predvajanje omenjenega filma v Severni Ameriki, njeni predstavniki pa napovedujejo, da bodo gledalci po ogledu filma Guantanamo videli v povsem novi luči.

Kako daleč lahko gredo?
Film, ki se lahko pohvali tudi s srebrnim medvedom letošnjega Berlinala, prikazuje resnično zgodbo o treh britanskih muslimanih, ki so jih v ameriškem zaporu v Guantanamu na Kubi zadrževali dve leti, nato pa jih izpustili brez kakršne koli obtožbe. Trenutno pa se o zaporu veliko poroča tudi zato, ker v njem prisilno hranijo ujetnike, ki so se odločili za gladovno stavko, iz poročila OZN-ja pa je tudi razvidno, da so v določenih primerih ugotovili mučenje zapornikov.

Ko začnemo v imenu svobode zapirati ...
Režiser o svojem filmu pravi, da ni protiameriški. "Poanta filma je spomniti ljudi na to, kako čudno je, da nekaj takega, kot je Guantanamo, sploh obstaja. Ne želimo reči, da so Američani slabi ... pravimo le, da je to, da Guantanamo obstaja, šokantno in grozno," pojasnjuje Winterbottom. O vzdušju, ki lahko privede do take stvarnosti, pa priča tudi podatek, da so glavne igralce filma, ko so se vračali iz Berlina, na letališču Luton v bližini Londona dalj časa zasliševali in jih nato izpustili brez kakršnih koli posledic. To jim namreč dovoljuje veljavna britanska protiteroristična zakonodaja.