Tik pred zdajci je film o koroški problematiki ostro zbodel nekoga pri vrhu ORF. Foto:
Tik pred zdajci je film o koroški problematiki ostro zbodel nekoga pri vrhu ORF. Foto:
Thomas Korschil in Eva Simmler
Na neupravičen umik filma s sporeda je na tiskovni konferenci opozorila tudi Avstrijska liga za človekove pravice.
Člen 7 - Naša pravica
Najspornejši del filma naj bi bili ravno 30 let stari posnetki protestov koroških nacionalistov.

Dvojezični dokumentarec Artikel 7 - Unser Recht/Člen 7 - Naša pravica je skupni projekt režiserja Thomasa Korschila in umetnostne zgodovinarke Eve Simmler, ki je nastal ob 85. obletnici koroškega plebiscita, po katerem je Koroška leta 1920 pripadla Avstriji, in ob 50. obletnici podpisa avstrijske državne pogodbe, s katero so bile zagotovljene pravice slovenske manjšine. Nastal je v sodelovanju RTV Slovenija, ORF in avstrijsko producentsko hišo navigator film z Dunaja.

Avtorja sta zbrala pričevanja številnih avstrijskih in slovenskih novinarjev, politikov in prebivalcev slovenske Koroške, ki skupaj z bogatim arhivskim gradivom slovenske in avstrijske televizije raziskujejo zgodovinski in socialni izvor nacionalne nestrpnosti, segregacije in boja slovenske manjšine za priznanje pravic iz člena 7. avstrijske državne pogodbe. Še posebej natančno osvetlijo "atentat" na dvojezične krajevne napise, ki se je zgodil v neki jesenski noči leta 1972.

Več o težavah, s katerimi se okrog varovanja 7. člena Avstrijske državne pogodbe spopadajo na avstrijskem Koroškem, je zapisano v zgodbi o dvojezičnih napisih.

Namen filma je bil, objektivno osvetliti zgodovino in sedanjost, in tako predstaviti okvir strpnega dialoga za dosego skupnega cilja Avstrije in Slovenije, ne glede na skrajna stališča tistih, ki vsakršnemu dialogu nasprotujejo. Televizija Slovenija ga je na 1. programu predvajala oktobra letos, ogledalo si ga je kakih 90 tisoč gledalcev.

Zakaj so si premislili?
Avstrijci so film predvajali na festivalih v Gradcu, Linzu in Freistadtu ter na rednem sporedu kinematografov, televizijska premiera pa je bila napovedana preteklo nedeljo pozno zvečer, na matični televiziji ORF. Toda, kot je poročal časopis Delo, je predvajanje brez vsake vnaprejšne napovedi odpadlo. Na poizvedovanje presenečenega režiserja so z ORF-a sporočili, da dokumentarec "nasprotuje načelu objektivnosti", h kateremu je javna televizija zavezana, predvajati pa ga ne nameravajo "iz pravnih razlogov".

Korschil je presenečen predvsem zato, ker vodstvo ORF-a, ki je nastajanje filma ves čas pozorno spremljalo, do zdaj do njega ni izrazilo še nobenih pomislekov.