Festival, ki bo v Kinodvoru potekal med 2. in 14. decembrom, bo 3. decembra, na dan kulture, obiskovalce v dvorano spustil zastonj. Foto: Škuc
Festival, ki bo v Kinodvoru potekal med 2. in 14. decembrom, bo 3. decembra, na dan kulture, obiskovalce v dvorano spustil zastonj. Foto: Škuc
Onkraj sovraštva
Dokumentarec ob odprtju Onkraj sovraštva je zgodba o žalovanju družine, kateri so skinheadi leta 2002 v Franciji do smrti pretepli sina.
V tuji koži (Fremde Haut), drama, Nemčija/Avstrija, 2005,
V tuji koži je nemško-avstrijski film o Irančanki Faribi, ki mora domovino zapustiti zaradi svoje istospolne usmerjenosti. Ker v Nemčiji ne more dobiti azila, prevzame tujo identiteto.

Najbolj mavrični filmski festival pri nas se ni rodil včeraj; njegove korenine segajo v leto 1984, od takrat pa je zamenjal več selektorjev, dvoran in mecenov - gostoval je že v Cankarjevem domu, Galeriji Škuc, Galeriji Kapelica in v Kinoteki, zdaj pa že tretje leto poteka v Kinodvoru, kjer se je tudi začel. Rdeča nit letošnjega programa je nasilje, tako fizično nasilje nad telesi nezaželenih kot druge oblike ukoreninjene družbene nestrpnosti.

V tem duhu so organizatorji za film ob odprtju festivala izbrali francoski dokumentarec Onkraj sovraštva (Au-delà de la haine, 2006). Pred projekcijo je spregovoril častni gost in varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek.

Kalvarije - od "zdravljenja" do iskanja azila
V letošnjem programu bo prikazanih kar 34 filmov iz 15 držav, med njimi celovečerni, kratki, igrani in dokumentarni. Izbrani filmi obravnavajo različne tematike in obdobja: od harlemske renesanse do evropskih elektrošokov in lobotomije, s katerimi so v preteklosti poskušali zdraviti homoseksualnost, do vprašanja azilov in življenja na črno migrantov in migrantk, pa vse do indijske glasbene drame o krutem življenju z aidsom.

Ne samo za zaprte kroge
Festival poskuša pokriti redno filmsko produkcijo, ki na zanimiv umetniški način obravnava teme, povezane z vprašanji homoseksualnosti. Seveda so tovrstni filmi zastopani tudi na drugih festivalih in uvrščeni na redni spored, vendar bi bili mnogi brez rednega gejevskega in lezbičnega filmskega festivala spregledani. Tovrstni festival ima že vrsto let svojo publiko, ki to prireditev razume tudi kot pomemben socializacijski in družabni dogodek. Seveda pa ga redno obiskujejo ljubitelji in ljubiteljice filma.

In če smo rekli, da je festival dočakal že svoje 22. leto, se bo letos tretjič odvijal tudi v Celju in drugič v Kopru. V celjskem kinu Metropol in koprskem Mladinskem in kulturnem centru bo festival gostoval med 7. in 10. decembrom.

Brez Passolinija ne gre
Ljubljanski del festivala, ki se bo sklenil v soboto, 12. decembra, bosta dopolnila spremljevalna dogodka. V četrtek, 14. decembra, bodo v klubu Monokel na Metelkovi predstavili roman Pier Paola Passolinija Amado mio, teden kasneje pa bo v galeriji Škuc branje s sodelavci knjižne zbirke Lambda.