Ameriškim producentom se razlika med Kitajko in Japonko ne zdi opazna. Foto: EPA
Ameriškim producentom se razlika med Kitajko in Japonko ne zdi opazna. Foto: EPA
Film Spomini gejše bo Japonsko v očeh tujcev najverjetneje še bolj stereotipiziral. Foto: Kolosej

Film, nominiran za oskarja, ki je nastal po istoimenski knjižni uspešnici Arthurja Goldna iz leta 1997, je postal sredstvo za merjenje moči med Kitajsko in Japonsko. Odločitev hollywoodskih producentov, da vodilni ženski vlogi gejš, ki so zaščitni znak Japonske, dodelijo kitajskima igralkama, je v komunistični Kitajski naletelo na veliko ogorčenje. Kritiki trdijo, da je bila ta poteza brezobzirna in netaktna ter da svet pozablja na zločine , ki jih je med zasedbo njihove domovine med letoma 1930 in 1945 zagrešila Japonska.

Bi širša javnost film prenesla?
Odnosi med državama so skrajno napeti že od lanskega aprila, ko je na kitajskih ulicah na tisoče ljudi protestiralo proti japonski agresiji. Uradni distributer filma Spomini gejše, Sony Columbia Tristar Pictures, je v izjavi za javnost sporočil, da je premiera filma, na ukaz višjih državnih uradnikov, prihodnji teden odpovedana "zaradi negativnega odziva medijske javnosti". Gora Brokeback je bila nedavno prepovedana zaradi svoje homoseksualne tematike, ki je na Kitajskem še vedno tabu.

Kovačeva kobila ne bo ostala bosa
V filmu režiserja Roba Marshalla (ta je bil za glasbeno komedijo Chicago nagrajen z oskarjem) so jabolko spora mlade kitajske igralke Dziji Džang, Li Gong in Michelle Yeoh. Da pa Kitajci ne bodo na milost in nemilost prepuščeni filmskemu izboru državnih uradnikov, so bojda že poskrbeli pirati. Več medijev je poročalo, da je na kitajskih ulicah film že mogoče kupiti - Kitajska je navsezadnje glavna "dobaviteljica" piratskih DVD-jev tudi v Veliki Britaniji in drugod po Evropi