Pogled na veličastni osemtisočak Manaslu (na desni). Foto: Anže Čokl in Rok Vodišek
Pogled na veličastni osemtisočak Manaslu (na desni). Foto: Anže Čokl in Rok Vodišek
Manaslu - Konec poti Nejca Zaplotnika
Viki Grošelj prižiga sveče pri spominski plošči Nejca Zaplotnika. Foto: Anže Čokl in Rok Vodišek
Manaslu - Konec poti Nejca Zaplotnika
Moški na delu na eni od riževih teras, ki jih najdemo ob vznožju Himalaje. Foto: Anže Čokl in Rok Vodišek

Na podvige enega najuspešnejših slovenskih alpinistov 70. in začetka 80. let nas je v Cankarjevem domu spomnila premiera dokumentarnega filma Manaslu - konec poti Nejca Zaplotnika. Film o prvem slovenskem vzponu na himalajski vrh Manaslu in o tragični nesreči Nejca Zaplotnika je nastal po scenariju Vikija Grošlja. Film režiserja Boštjana Mašere je nastajal v 2 sklopih. Leta 1984 med uspešnim vzponom na Manaslu je kamero v himalajskih višavah držal Stipe Božič, leta 2006 pa se mu je pridružil Anže Čokl in ekipa RTV Slovenija.

Manaslu, krvnik pogumnih alpinistov
Leta 1984 je slovenski alpinizem v svoj anale vnesel uspešen vzpon na Manaslu, osmo najvišjo goro sveta. Dosežek je bil velik, a ga je spremljal grenak priokus. Aprila 1983 je namreč pod ledenim plazom, ki se je zrušil z južne stene Manasluja, umrl Nejc Zaplotnik. Zaplotnik sicer ni bil edini, čigar krvnik je bil Manaslu. Gora, na katero je človek prvič stopil 9. maja 1956, namreč med alpinisti velja za enega najbolj nevarnih in nepredvidljivih osemtisočakov. Ime Manaslu v sanskrtu pomeni 'gora duha', resnične zgodbe o številnih tragedijah, ki so na njenih pobočjih doletele številne pustolovce, pa so precej manj poetične od pomena imena.

Nejc Zaplotnik ni edini slovenski alpinist, ki ga izpostavi dokumentarec Manaslu - konec poti Nejca Zaplotnika. Film namreč prek podajanja resničnih avantur in intervjujev predstavi tudi druge slovenske alpiniste, ki so se podali na ta negostoljubni konec sveta.

Trije osemtisočaki do 31. rojstnega dne
Čeprav se je njegova alpinistična in življenjska "kariera" končala pri samo 31 letih, se je Nejcu Zaplotniku uspelo povzpeti na vrh kar treh osemtisočakov. Poleg vzponov na Makalu (1975), Gašerbrum (1977) in Everest (1979) je opravil več kot 350 vzponov vseh težavnostnih stopenj v Evropi, Afriki, Aziji in Severni Ameriki. Zaplotniku je uspelo izvesti več kot 30 prvenstvenih smeri, zaznamoval pa je tudi več ekstremnih smučarskih podvigov.