Doživetja Marte Hillers v vlogi Anonyme predstavlja igralka Nina Hoss. Foto: Reuters
Doživetja Marte Hillers v vlogi Anonyme predstavlja igralka Nina Hoss. Foto: Reuters
Anonyma - Ženska v Berlinu
V Nemčiji pozdravljajo obravnavanje teme, o kateri se dolgo časa ni govorilo. Filmski kritiki pa niso najbolj navdušeni nad načinom, kako je Faerberböck predstavil obravnavano poglavje zgodovine. Foto: Reuters

Film Anonyma - Ženska v Berlinu (Anonyma - Eine Frau in Berlin) temelji na dnevniških zapisih Marte Hillers, ki je doživela rusko osvobajanje Berlina leta 1945. Njene pretresljive izpovedi, v katerih se je spominjala izživljanja sovjetskih vojakov ob osvobajanju nemške prestolnice, so ob prvi izdaji v 50. letih naletela na ignoriranje, uspešnica pa se je v ponatisu knjiga postala 50 let pozneje. Hillersova je umrla leta 2001, stara 90 let.

Film je deležen tako pohval kot kritik zaradi predolgo zamolčane teme s konca druge svetovne vojne. V glavni vlogi nastopa igralka Nina Hoss, ki pravi, da jo je Hillersina zgodba šokirala. "Bolj ko spoznavam ta del zgodovine, bolj se zavedam, kaj vse je ta ženska doživela," je povedala v intervjuju za televizijo NDR. "Način, s katerim pojasnjuje svoje trpljenje, kaže, kako se s tlačenjem svojih čustev spopada s svojo preteklostjo."

Režiser Max Faerberböck je po veliki premieri prebiral mešane kritike. "Film obravnava to poglavje zgodovine na kičast način, zaradi česar se odmika od realnosti," so zapisali v Frankfurter Allgemeine Zeitung, kjer menijo, da celovečerec preveč trivialno obravnava občutljive dogodke. Rheinzeitung meni, da Faerberböcku ni uspelo primerno podati ženskega trpljenja, ampak prikazuje žrtve kot preveč posplošene like, s katerimi je nemogoče simpatizirati. Pohvalne besede pa je predvsem temi filma namenil Berliner Zeitung, kjer menijo, da gre za poglavje, ki ga ljudje preslabo poznajo.

Nemški filmarji se lotevajo druge svetovne vojne
Potem ko so se nemški filmarji dolga leta izogibali tematiki druge svetovne vojne, zlasti z vidika vpletenih Nemcev, je v zadnjih letih prav ta tema precej na udaru. Oliver Hirschbiegel je leta 2004 predstavil film Propad o Hitlerjevih zadnjih dneh, leto pozneje je Fred Breinersdorfer predstavil Zadnje dneve Sophie Scholl, januarja pa prihaja v kinematografe film Bralec, ki ga je po istoimenskem romanu Bernharda Schlinka posnel Stephen Daldry. V vlogi nekdanje nacistke Hanne Schmitz se bo predstavila Kate Winslet, njeno preteklost pa bo v odraslih letih odkril Ralph Fiennes.

M. K.