Hanibal se je v zgodovino zapisal kot eden največjih vojaških strategov vseh časov - nekatere njegove bojne taktike so prevzeli celo Rimljani. Za svojega vzornika je Hanibala navajal tudi Napoleon. Foto:
Hanibal se je v zgodovino zapisal kot eden največjih vojaških strategov vseh časov - nekatere njegove bojne taktike so prevzeli celo Rimljani. Za svojega vzornika je Hanibala navajal tudi Napoleon. Foto:
Vin Diesel
Vin Diesel se v preteklosti morda ni proslavil z najbolj uglednimi filmi, a njegovi zagovorniki opozarjajo, da je kariero začel kot gledališki igralec. Foto: EPA
Kartagena je zaradi svoje lokacije ob morski obali in zato, ker je bila pokrajina prerevna za poljedelstvo, usmerila predvsem v pomorsko trgovino. Razvili so tudi izjemno močno mornarico.

Kaže, da bo Vin Diesel začel hoditi v zelje Melu Gibsonu, ki je v zadnjih letih že dvakrat zaigral na karto eksotičnih jezikov in obakrat prepričal Američane, da so prišli v kino, pa čeprav brat podnapise. (Govorimo seveda o filmih Kristusov pasijon in Apokalipto, ki v naše kinematografe prihajata z novim letom.) Morda kot poskus, da bi se prebil med "resne" igralce, se je tudi mišičnjak Vin Diesel lotil jezikoslovja; slovitega vojskovodjo Hanibala bo odigral v "originalu", torej v punskem jeziku.

Že več mesecev se širijo govorice o biografskem filmu o morda največjem vojaškem strategu vseh časov in Vin Diesel je projekt Hannibal the Conquerer (Hanibal osvajalec) vzel resno. Jeseni je potoval po Španiji in iskal primerne lokacije za snemanje, za prevajanje besedila v jezik starih Feničanov pa je najel istega strokovnjaka, ki je za Gibsona Kristusov pasijon prevedel v aramejščino. Film, v katerem ne bo imel le naslovne vloge, ampak naj bi ga tudi režiral, bo končan leta 2008.

Vin Diesel na slonu
V filmskem svetu že krožijo šale, da se bo Diesel, ki je prvo opaznejšo vlogo dobil v Spielbergovem Reševanju vojaka Ryana, prav za to priložnost naučil jahati slona. Hanibal se je namreč v zgodovino zapisal (tudi) s tem, da se je prek Alp prebil s 37 za boj oboroženimi sloni (pa čeprav jih je večina v gorah tudi poginila). V tretjem stoletju je nato Hanibal skoraj deset let obvladoval veliko ozemlje, ki zajema večino današnje Italije.

Snov, iz kakršne so legende
Hanibal že od nekdaj podžiga domišljijo filmskih ustvarjalcev; samo Italijani so že dvakrat skušali od mrtvih obuditi svojega starega sovražnika. Leta 1937 je na primer Mussolini naročil Carminu Galloneju, naj posname film Scipione l'Africano (Scipion Afričan). Čeprav si je Il Duce projekt zamislil kot vajo iz politične propagande, je film več kritikov razglasilo za pravo mojstrovino.

Punski jezik, tako kot aramejščina in hebrejščina, sodi v skupino semitskih jezikov, kot pogovorni jezik pa so ga uporabljali v Kartagini (mestna država v današnji Tuniziji). Jezik je ponekod preživel celo arabsko zavzetje severne Afrike; v libijskem mestu Sirt so ga tako govorili še dolgo potem, ko je v pisni obliki že utonil v pozabo. Najbližji še obstoječi sorodnik naj bi bil jezik Tuaregov v Sahari.