Danny Glover že dolgo sledi Chavezovim prizadevanjem za ustvarjanje bolj pravičnega sistema svetovne politike in gospodarstva oziroma boju zoper ameriški imperializem. Foto: EPA
Danny Glover že dolgo sledi Chavezovim prizadevanjem za ustvarjanje bolj pravičnega sistema svetovne politike in gospodarstva oziroma boju zoper ameriški imperializem. Foto: EPA
Toussaint Louverture
Toussaint Louverture skupaj z drugim revolucionarjem Jean-Jacquesom Dessalinesom velja za očeta sodobnega in svobodnega Haitija.

Z 18 milijoni ameriških dolarjev venezuelske "donacije" naj bi tako igralec Danny Glover posnel film o Toussaintu Louverturom, ki je v 18. stoletju sužnje na Haitiju povedel v veliki upor. Igralec, ki je med drugim igral v seriji akcijskih filmov Smrtonosno orožje, slovi kot borec za človekove pravice in podpornik Chavezovih prizadevanj za zmanjšanje ameriškega vpliva v svetovni politiki. Zato ni nenavadno, da je Glover nad predlogom navdušen. Vseeno pa ni povsem gotovo, da bo predlog realiziran.

"Projekt je že tako napredoval, da ga lahko "okusiš". Pregledovali smo lokacije okoli 75 kilometrov južno od Caracasa. Od tu lahko opravim prav vse, kar moram postoriti v zvezi s filmom."

Chavez veliko načrtuje, realizira pa nekoliko manj
Danny Glover je sicer upravičeno nekoliko zadržan. Hugo Chavez je namreč tudi nekoliko širokousten. Nekoč je tako že napovedal snemanje biografskega filma o njem samem. Režiral naj bi ga sam Oliver Stone. Vendar film nikoli ni nastal. Chavez se je sicer "zapičil" še v eno zgodbo. Načrtuje namreč tudi državno sponzorstvo snemanja filma po romanu General v svojem blodnjaku, v katerem je Gabriel Garcia Marquez pisal o zadnjih dnevih Simona Bolivarja.

Veliki junaki pogosto končajo tragično
Toussaint Louverture velja skupaj z Jean-Jacquesom Dessalinesom za očeta sodobnega Haitija. Osvobojeni suženj afriškega rodu je več tisoč sužnjev povedel v upor proti britanskim, španskim in francoskim četam. Pri podvigu ga je spodbujalo tudi tedanje revolucionarno vrenje v Franciji, za katerega je kazalo, da je prava "formula" za rušenje ancient régima in pridobivanje pravic za ljudstvo. Kljub velikim uspehom je bil tudi Louverture tragična figura. Izdali so ga sovražnikom in leta 1803 je umrl v ujetništvu le malo prej, preden je njegovim sodelavcem in naslednikom uspelo doseči neodvisnost Haitija. Kot velikemu človekoljubu in borcu za pravice običajnih ljudi je Louverturu pesem poklonil tudi britanski romantični pesnik William Wordsworth.