Na prvem večeru bosta režiser Boris Petkovič in glavni igralec Jernej Gašperin predstavila zabavno ljubezensko zgodbo raperja in violinistke v romantični komediji Utrip ljubezni. Zatem v Novo Gorico prihaja ekipa prve prave slovenske grozljivke Idile, ob projekciji dokumentarca Terra Magica pa se obeta filmsko-vinski večer v družbi najboljših vinarjev iz briškega čezmejnega vinorodnega okoliša. Uspešnica, igrano-dokumentarni film Houston, imamo problem!, ponuja novo in svežo perspektivo glede razmišljanja in razprav o teorijah zarote. Poseben večer bo posvečen tudi kratkim filmom in njihovim ustvarjalcem: Oddaljen spomin, Ljubezen na strehi sveta, Stopnice, Jašek, Idiot in Mali Princ.
Mednarodni drugi del Letnega kina
V drugem delu Letnega kina bo na sporedu v Cannesu nagrajena pacifistična ljubezenska drama D. Matanića Zenit, ki preučuje posledice nedavnih balkanskih vojn in medetničnega sovraštva, ki se je razplamtelo na območju nekdanje skupne države. Iz festivala Kino Otok prihaja ognjevita in tankočutna drama italijanskega režiserja G. Gaudina V imenu ljubezni z blestečo Valerio Golino v glavni vlogi. Taksi, z zlatim berlinskim medvedom nagrajeni film Jafarja Panahija, s psevdodokumentarno vožnjo po ulicah Teherana sestavlja mozaik sodobne iranske družbe. Puščavska kraljica, romantična pustolovska drama, v ospredje postavlja raziskovalko Gertrude Bell, znano tudi kot ženski Laurence Arabski.
Poklon lutkam in kinoteki
Ob letošnjem Lutkovnem letu, ki ga Mestna občina Nova Gorica posveča v Solkanu rojenemu pionirju slovenskega lutkarstva Milanu Klemenčiču, bo na Letnem kinu na ogled češki celovečerni lutkovni film Mali mož. Zaključek letošnjega Letnega kina Silvana Furlana pa bo slavnostno kinotečen, saj na veliko platno pod novogoriškimi zvezdami prihajajo črno-bele podobe Charlesa Chaplina iz leta 1928. S projekcijo filma Cirkus se Letni kino Silvana Furlana namreč pridružuje praznovanju 20. obletnice Slovenske kinoteke.
Silvan Furlan – osredja osebnost slovenskega filma
Silvan Furlan (1953–2005) je bil ena osrednjih osebnosti slovenskega filma. Kot so zapisali na predstavitveni strani Kinoteke (leta 1994 je Silvan Furlan postal direktor nove, samostojne slovenske Kinoteke): »Njegova nesebična in požrtvovalna ljubezen do filma je zaobjemala praktično vse razsežnosti ukvarjanja s tem medijem: od pisne refleksije do ustvarjanja, od izobraževanja do promocije, od organiziranja do hranjenja, predvsem pa je pustil neizbrisen pečat kot osrednja osebnost snovanja kulturne politike na področju filma v času po osamosvojitvi Slovenije. Predstavljal je ključno energijo – tako v motivacijskem kot organizacijskem smislu – za vznik Kinoteke, ki jo je nato sijajno vodil vse do smrti. Kot direktor Kinoteke, kot filmski zgodovinar in teoretik, kot pisec, urednik, avtor številnih filmskih študij in knjižnih objav ima velike zasluge za obujanje in ohranjanje filmskega zgodovinskega spomina ter za vris Slovenije na svetovni filmski zemljevid.«
Novogoriški Letni kino, ki so ga poimenovali po njem, pa je še en poklon njegovi filmski viziji.
Mojca Dumančič, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje