V gradu Gewerkenegg je nekoč delovala uprava idrijskega rudnika, danes pa ima v njem prostore Mestni muzej Idrija. Foto: RTV SLO
V gradu Gewerkenegg je nekoč delovala uprava idrijskega rudnika, danes pa ima v njem prostore Mestni muzej Idrija. Foto: RTV SLO
Zgodbo o idrijskem gradu pripoveduje rudniški škrat Pekrmandeljc. Foto: RTV SLO

Še vedno pa vse prepogosto prezrejo grajske stavbe na Slovenskem. Morda lahko to miselnost pomaga odpraviti tudi serija oddaj Kako živijo slovenski gradovi, ki je tokrat predstavila grad Gewerkenegg. Zgodbo o gradu je pripovedoval škrat Perkmandeljc, ki živi v nekdanjem idrijskem rudniku živega srebra. Kaj mora povedati, mu je prišepnil scenarist oddaje Stane Sušnik, kateremu je pri oblikovanju oddaje ob strani stala režiserka Hanka Kastelicova.

Povezanost gradu in rudnika
Pri pripovedovanju zgodbe o gradu Gewerkenegg se ne moremo izogniti omenjanju idrijskega rudnika živega srebra, ki je še v 19. stoletju veljal za eno najbolj donosnih in tehnološko naprednih slovenskih podjetij. Brez rudnika namreč tudi gradu ne bi bilo. Grad Gewerkenegg so namreč med letoma 1520 in 1531 sezidali, da bi v njem delovali in prebivali člani uprave idrijskega rudnika. Prav zaradi povezanosti gradnje muzeja z delovanjem rudnika lahko zapišemo, da je arhitekturno podobo stare Idrije oblikovala rudarska dejavnost. Ogrodje mesta so namreč ves čas sestavljale rudniške zgradbe in naprave, ob njih pa so se množile "knapovske" hiše, katerih ena izmed posebnosti so zelo strme strehe.

Baročna prenova v osnovi gotske stavbe
Posebnost arhitekture gradu Gewerkenegg seveda niso strme strehe. Grad, ki so ga postavili na skali nad mestom, je kvadratasta stavba, katere podobo so večkrat preobrazili. Sprva gotsko stavbo je pozneje doživela baročna prenova, a so se sledovi gotike ohranili do danes. Sredi 18. stoletja so uredili tudi arkadno dvorišče, ki ga krasijo živahne freske. Zdaj je v gradu že dobrih 50 let Mestni muzej Idrija. Njegovi sodelavci so sodelovali tudi pri nastanku nastajanju oddaje o gradu Gewerkenegg. Del zgodbe o gradu bosta podala zdajšnja direktorica muzeja Ivana Leskovec in njen predhodnik Samo Bevk, spregovoril pa bo tudi rudniški geolog Jože Čar.