Miniserija Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story je že drugi teden zapored najbolj gledana serija na Netflixu (prejšnji teden so jo naročniki gledali 153,8 milijona ur, teden pred tem, ki je bil premierni teden, pa 97,5 milijona ur). Gre za drugo sezono antologijske serije avtorja Ryana Murphyja, ki je v prvi sezoni, leta 2022, tematizirala zločine serijskega morilca Jeffreyja Dahmerja. V drugi sezoni je pozornost preusmeril na brutalni umor Joseja in Kitty Menendez, ki sta ju ustrelila njuna sinova, takrat 18-letni Erik in 21-letni Lyle.
Kar 24 članov družine Menendez je serijo javno obsodilo; v skupni izjavi za javnost so izrazili tudi razočaranje, da se Ryan Murphy in Ian Brennan, ki sta serijo napisala, na nikogar od njih nista obrnila za pogovor ali pojasnila.
V izjavi, objavljeni na družbenih omrežjih, so serijo opisali kot "fobij polno, gnusno, anahronistično nočno moro v delih", češ da je "ne samo prepredena z neresnicami in neposrednimi lažmi, ampak tudi ignorira najnovejša razbremenilna odkritja".
Sodišče je leta 1996 odločilo, da sta Lyle in Erik Menendez kriva umora svojih staršev. Njuna obramba je argumentirala, da so ju v zločin prignala dolga leta telesne in psihične zlorabe, ki jo je nad njima izvajal oče. Obsojena sta bila na dosmrtno zaporno kazen.
Izjava, ki jo je na družbenih omrežjih delila Erikova žena Tammi Menendez, serijo zavrača kot "karakterni umor". Tammi je svetu posredovala tudi Erikovo mnenje: iz zapora sporoča, da gre za "neiskren portret", v katerem so "v nebo vpijoče in grozne laži". Že na dan premiere je serijo obtožil "zlonamernosti", ki predstavlja korak nazaj, kar se tiče upodobitev spolne zlorabe moških.
"Težko je videti svoje življenje na zaslonu"
Na pritožbe družine se je odzval tudi Ryan Murphy. "Zanimivo se mi zdi, da daje izjave za javnost, čeprav serije ni videl," je poudaril. "Zelo, zelo težko je videti svoje življenje na zaslonu."
Jezen je, da brata govorita o "gorah laži" v seriji, ne navajata pa izrecnih primerov, pripomnil je, da je serija "najboljša stvar, ki se jima je zgodila v zadnjih 30 letih".
Serija izrecno tematizira spolno zlorabo, ki naj bi jo nad sinovoma izvajal Jose Menendez, namigne pa tudi na incestuozne elemente odnosa med bratoma. Robert Rand, novinar, ki je poročal o sojenju in o primeru leta 2018 tudi napisal knjigo, je to teorijo opisal kot "fantazijo".
Ryan Murphy se brani, češ da serija "predstavlja različna stališča in perspektive številnih ljudi, ki so bili vpleteni v primer". Ustvarjalca serije sta bila pri pisanju v stiku z zdaj že pokojnim Dominickom Dunnom, še enim novinarjem, ki je pisal o primeru. Družina Menendez Dunna obtožuje "obrekovanja", češ da so bile njegove trditve že izpodbite.
Za Netflix je verjetno tudi kontroverznost dober posel: napovedali so že dokumentarec The Menendez Brothers, v katerega bodo vključili "izčrpne avdiopogovore" z akterji sojenja, vključno z Erikom in Lylom. Dokumentarec na spored prihaja 7. oktobra.
Kritiki niso navdušeni
Prve recenzije serije so bile večinoma negativne, češ da je "izčrpljujoča" in "repetitivna", pri Varietyju pa so ocenili, da nadaljevanka "ne ve, kaj hoče biti".
Mašinerija pa medtem melje naprej: Murphy je za tretjo sezono izbral življenje in zločine serijskega morilca Eda Geina, ki ga bo igral Charlie Hunnam. Geina ima sicer popkultura "rada". Grozljivi kanibalistični detajli njegovih umorov so navdahnili kultne fiktivne like, kot so Norman Bates, Leatherface in Buffalo Bill.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje