Festival je nastal leta 1995 po zamisli društva Cimbri della Lessinia, ko so prikazali izbor filmov o gorskem svetu v okolici Verone. Na 9. izdaji tega festivala se bosta predstavili tudi dve produkciji Kinoateljeja, ki ga je leta 1977 ustanovil filmski kritik in profesor sociologije na tržaški univerzi Darko Bratina.
Prvi na sporedu je dokumentarni film Sešivalnica spomina v režiji Anje Medved in Nadje Velušček. Film raziskuje prostor, ki ga je meja skozi stoletja zaznamovala in je kljub grobim zgodovinskim pretresom uspel ohraniti svojo nezamenljivo skupno identiteto. Obmejni prostor je po letu 1947 občutil nasilje železne zavese tako na eni kot na drugi strani meje. Danes je v obeh državah ta prostor bolj ali manj izpraznjen, vendar z neuničljivo željo po življenju. V pogovorih z domačini sta avtorici Anja Medved in Nadja Velušček odkrivali zgodovino, kot se je odsevala v usodah ljudi, ki so na svojih domovih vztrajali ali pa se danes vanje ponovno vračajo.
V tekmovalni program pa se je uvrstil film Mala apokalipsa v režiji Alvara Petriciga. Film ni niti dokumentarec niti ne gre za fiktivni film z izmišljeno zgodbo. Glavna tema filma je zgodba o smrti nekega kraja; Čišnje je (bila) majhna vasica v Nediški dolini, ki jo je ekonomska logika sodobnega življenja obsodila na zapuščenost in propad. V tem primeru je do dokončne zapustitve prišlo po potresu v letu 1976, ko so zadnjim prebivalcem kot edino možnost ponudili preselitev v druga naselja v dolini.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje