Rodili so se kot The Flagstones, v obdobju razvoja so bili nekaj časa The Gladstones, premiero pa so dočakali kot The Flintstones. Če odštejemo animirano tehniko in zgodovinski okvir, je šlo za tipično ameriško humoristično serijo šestdesetih, tako kar se tiče težav, s katerimi so se spopadali, kot 'nasnetega' smeha iz ozadja. Foto:
Rodili so se kot The Flagstones, v obdobju razvoja so bili nekaj časa The Gladstones, premiero pa so dočakali kot The Flintstones. Če odštejemo animirano tehniko in zgodovinski okvir, je šlo za tipično ameriško humoristično serijo šestdesetih, tako kar se tiče težav, s katerimi so se spopadali, kot 'nasnetega' smeha iz ozadja. Foto:
Kremenčkovi
Ena 'stalnih šal' serije je bila uporaba živali namesto raznih gospodinjskih pripomočkov: mamut je bil lahko sesalec (ali tuš), ptič z dolgim kljunom je nadomestil iglo gramofona, brontozavri so bili priročna dvigala, pelikani pa pomivalni stroji.
Kremenčkovi
Dovtipov z imeni epizodnih gostov je bilo ogromno: med drugim so se pojavili (ali bili omenjeni) Mick Jadestone and The Rolling Boulders (Mick Jagger and The Rolling Stones), Cary Granite (Cary Grant), Eppy Brianstone (Brian Epstein) in Alvin Brickrock (Alfred Hitchcock).

Slovenci jim rečemo Kremenčkovi, v drugih jezikih pa so si zanje izmišljevali drugačna, bolj ali manj posrečena "kamenodobna" poimenovanja: v Franciji so La Famille Pierrafeu, v Nemčiji Die Familie Feuerstein, Poljaki imajo Flintstone'owie in Švedi Familjen Flinta. Španci jih kličejo Los Picapiedras, Grki Oi Flintstones in Srbi Porodica Kremenko - a The Flintstones so v svojem bistvu utelešenje ZDA v šestdesetih letih.

Težave delavskega razreda 20. stoletja - a v kameni dobi
Kremenčkovi, ki so prijazno parodirali v ustaljene tirnice utečeno življenje v ameriških predmestjih, so rekord animirane serije z najdaljšim stažem predvajanja v "prime time" (najbolj gledanih) terminih držali vse do leta 1997, ko jih je s prestola izrinila morda še bolj tipično ameriška družina: Simpsonovi.

Večji del šestdesetih (1960-1966) so bili Kremenčkovi vsak večer pol ure na sporedu mreže ABC, nato pa so še štiri leta vsako soboto zjutraj ponovitve predvajali še na NBC-ju. Serija - še en sad plodne naveze med Williamom Hanno in Josephom Barbero - je bila s svojo kombinacijo do otrok prijaznih zgodb in "internih šal", namenjenih njihovim staršem, verjetno predhodnik formule za uspeh, ki jo danes najbolje izrablja Pixar.

Ena izmed prvih asociacij na serijo je za vsakogar najbrž nalezljiva uvodna pesmica Meet The Flintstones - a treba je povedati, da ni bila njen zaščitni znak od samega začetka: dodali so jo šele v tretji sezoni, leta 1963 (leta 1994 so jo za igrani film na novo odpeli B-52).

Za osvežitev spomina
V Bedrocku se piše približno 10 tisoč let pr. n. š. Najboljša prijatelja Fred Kremenček in Barney Grušč delata v krajevnem kamnolomu, od koder se po koncu delovnega dne v svojih avtomobilih na nožni pogon odpeljeta domov, k ženama Vilmi in Betty. Preden sta postali predmestni ženi in mami, sta bili gospodični Žlindra in Skrilavec menda natakarici. Vilma se je v zgodovino televizije zapisala kot prva noseča animirana junakinja - kmalu po tem, ko se je Kremenčkovima rodila Pebbles, sta Gruščeva posvojila fantka, Bam-Bama. Med vsakodnevnimi nadlogami, ki ob živce spravljajo freda, je domači "maček" (sabljezobi tiger), ki noče spati zunaj, in udomačeni dinozaver Dino, kamenodobni ekvivalent tipičnemu družinskemu psu.

In čeprav se je vse skupaj dogajalo v kameni dobi, so pri Hanna-Barberi pazili, da jih ni povozil čas. V serijo so vestno vpletali reference iz popularne kulture in priljubljene javne osebnosti iz šestdesetih, ki so jim rahlo "tematsko" spremenili ime: leta 1963 so na primer najeli italijansko strežnico Lollobrickido (kar je bil seveda pomežik Gini Lollobrigidi). Istega leta je švedska igralka Ann Margret posodila glas "Ann Margrock", 1965 pa je v Bedrock film prišel snemat celo Stony Curtis (Tony Curtis) osebno.

Ob večerih so radi "eno prižgali"
Prve sezone je sponzoriral proizvajalec cigaret, za katerega sta Fred in Barney "posnela" tudi oglas, ki danes ne bi razbesnel le zdravnikov, ampak tudi feministke: medtem ko se fanta ležerno pretegujeta in hvalita nenadkriljivi okus dotičnih cigaret, njuni ženi v ozadju kosita travo. Tobačni velikan je svoje sponzorstvo umaknil, ko je Vilma zanosila.

Ste prepoznali Barneyjev glas?
Glasove so junakom posojali Alan Reed (Fred), Jean Vander Pyl (Vilma in Pebbles), Bea Benaderet/Gerry Johnson (Betty) in Don Messick (Bam-Bam), najbolj znano pa je verjetno zvenel Mel Blanc (Barney in Dino), ki je bil tudi uradni glas slavnih junakov iz drugih rinank, kakršni so bili Tweety Pie, maček Sylvester, Bugs Bunny, Daffy Duck in jecljajoči Porky Pig.