Lobanje nimajo v filmu kaj iskati. Še posebej, če je z njih meso oglodalo človeško bitje. Foto: Kolosej
Lobanje nimajo v filmu kaj iskati. Še posebej, če je z njih meso oglodalo človeško bitje. Foto: Kolosej
Pirati s Karibov: Mrtvečeva skrinja
Johnny Depp in Orlando Bloom očitno ne bosta dobila priložnosti, da bi se v živo predstavila tudi kitajskim oboževalkam. Foto: EPA

Tako je vsaj presodil kitajski Urad za filme. Tako se imenuje 'mogočna' ustanova, ki Kitajce 'varuje' pred neprimernimi filmi. Povedano na kratko: izvaja cenzurira filme. In to nič manj zavzeto kot v letih, ko Kitajska še ni veljala za deželo s 'čudno' socialistično ureditvijo, ki vztraja pri ohranitvi enopartijskega sistema, obenem pa spodbuja kapitalizem. In možje in žene, ki delajo v Uradu, so presodili, da bi lahko drugi film tridelne serije Pirati s Karibov preveč škodljivo vplival na kitajskega človeka, da bi ga bilo mogoče predvajati v kinematografih.

Dvolični odnos do domišljije
Po eni razlagi je kitajske cenzorje zmotilo veliko nasilja, ki sta mu scenarista Terry Rossio in Ted Elliot dodala še vrsto peripetij, katerih uresničitve naravni zakoni na zemeljskem površju ne dopuščajo. Zadnja utemeljitev je verjetno precej za lase prevlečena. Spomnimo se samo na vrsto zelo uspešnih kitajskih domišljijskih filmov zadnjih let, v katerih liki, pogosto zasnovani na osebah iz kitajske mitologije, navdušeno letajo po zraku. Pa tudi čarovnija ni bila izgnana iz scenarija teh uspešnic.

Ne tič ne miš!
A v teh filmih je vsaj očitno, kaj je resničnost in kaj pravljica. V drugem piratskem filmu režiserja Gora Verbinskega pa ni. Filmski urad tako ni nič kaj navdušila nejasna eksistenca skrivnostnega gusarskega kapitana Davyja Jonesa in njegovih mornarjev, ki plovejo na legendarni ladji duhov Leteči Holandec. Teh patronov namreč ni mogoče označiti niti kot prave ljudi niti se ne morejo 'kvalificirati' za vstop v kategorijo pravih duhov. So nekaj vmes. To pa še ni vse. Oblika njihovih teles je prav čudna. Večina njihovih potez je značilno človeška, obenem pa imajo tudi značilnost morskega živalstva. To pa pač ne gre! Malo drugačno pojasnilo odločitve cenzorjev pa so zapisali v časopisu Shanghai Daily. Moteč naj bi bil predvsem kanibalizem.

Boj za dvajseterico
Disneyjeva predstavnica v Hongkongu napovedi, da se filmu Pirati s Karibov: Mrtvečeva skrinja ne bo uspelo uvrstiti na seznam 20 tujih filmov, kolikor jih letno pride na spored kitajskih kinematografov, ni želela komentirati. Dejala je, da Disney še vedno zbira podatke o delu kitajskega filmskega urada in da je še prezgodaj za sodbo o usodi filma. Kakor koli že, kitajski prekupčevalci s piratskimi DVD-ji si že manejo roke, saj so visokoproračunski hollywoodski filmi z veliko akcije v scenariju že močno zasvojili Kitajce, ki se verjetno ne bodo želeli odreči ogledu nove uspešnice Johnnyja Deppa.