Edvard Norton se je za film The Painted Vail po romanu Somerseta Maughama boril kar sedem let. Prvi kritiški odzivi sporočajo, da frontalni spopad s filmskim studiem ni bil zaman. Foto:
Edvard Norton se je za film The Painted Vail po romanu Somerseta Maughama boril kar sedem let. Prvi kritiški odzivi sporočajo, da frontalni spopad s filmskim studiem ni bil zaman. Foto:
Cary Grant
Dve romantični vlogi v enem letu še nista dovolj za to, da bi lahko Edvarda Nortona imenovali za Caryja Granta številka dve.

Igralec, ki ima za seboj nekaj upodobitev nevarnih in čudnih mož - v filmu Generacija X je upodobil nekdanjega "neonacija", v filmu Klub golih pesti pa moškega, ki se ni znal privaditi na svet japijev in ga je doletela kronična nespečnost - se je letos kar dvakrat "zapletel" v romantične filme. Zaigral je v produkcijah The Illusionist in The Paineted Wail in kritiki so hitro začeli namigovati, da Norton "izgublja ostrino". A Norton je že sprožil protiudarec: v prihodnosti bo nastopil v kar dveh detektivkah. To sta filma Pride And Glory režiserja Gavina O'Connorja in Motherless Brooklyn. Tega bo Norton, ki bo v obeh filmih odigral detektiva, tudi režiral.

Sedmim suhim letom sledi ... pojedina
A preden bomo videli detektivki, bomo še nekaj časa premlevali o filmu The Painted Wail (Pisani pajčolan), ki ga je režiser John Curran posnel po romanu Sommerseta Maughama in je ta teden prišel na spored ameriških kinematografov. Čeprav filma Edvard Norton ne podpisuje niti kot režiser niti kot scenarist, brez njegove zavzetosti snemanja nikoli ne bi bilo. Prav za ta film se je 37-letni igralec boril kar sedem let.

Naomi in nobena druga!
Prva težava, ki je ovirala hitrejše nastajanje filma, je bila Nortonova kapricioznost. Edvard Norton si je preprosto vbil v glavo, da lahko glavno vlogo samskega dekleta, ki ga puritanski London že skoraj označi za staro devico, odigra le Naomi Watts. Igralka, ki je lani blestela kot brhka King Kongova izbranka in katere glas je moč zaslediti v zadnjem filmu Davida Lyncha Inland Empire, je na koncu vendarle privolila. V filmu The Painted Wail Wattsova tako kot Kitty Fane privoli v poroko z bakteriologom Walterjem Fanom, ki želi trdnost temeljev njunega zakona preveriti z bivanjem v Šanghaju, kjer mladoporočencev ne bo obdajala druščina sorodnikov in znancev in bosta prepuščena sama sebi.

Kitajska iz magične vrečke? Ne, hvala!
Druga težava pri porajanju filma pa so bili upravniki filmskega studia, ki najprej niso bili nič kaj navdušeni nad Nortonovo željo, da bi film posneli na Kitajskem in ne v studiu. Norton je svoj "zagovor" zgradil na utemeljitvi, da ga pri ustvarjanju tega filma med drugim navdihuje tudi spomin na epsko romanco Moja Afrika (Out of Africa) režiserja Sydneyja Pollacka, ki so jo posneli v pravi in ne "instantni" Keniji. Po prvih odzivih kritikov sodeč, je imel Edvard Norton prav, ko je zagovarjal svoje zahteve. Kritki so namreč filmu namenili več kot eno lepo besedo, še posebej pa so pohvalili Nortonov nastop.