Nagrado za najboljši film o človekovih pravicah, ki jo podeljuje Amnesty International Slovenija, prejmeta litovski film Barzak v režiji Mantasa Kvedaraviciusa in švicarski film Posebni let režiserja Fernanda Melgarja. Kvedaraviciusov film se dotika vojne v Čečeniji, Melgarjev pa problematizira nasilno deportacijo nezakonitih priseljencev v Švici.
Barzak, film o čakanju in bolečini
Litovski dokumentarec, ki je nastal v koprodukciji s finsko produkcijsko hišo Sputnik Oy, je film o čakanju in bolečini, ki po režiserjevih besedah "prihaja od znotraj in počasi razžira človeka". Svojo kamero je usmeril na čečensko družino, ki že devet let čaka na novice ruskih oblasti o usodi izginulega sina; zaradi protiruskih oziroma terorističnih dejavnosti naj bi ga ugrabili, mučili in ubili. Toda zanesljivih podatkov o njegovi usodi ni, ruska stran vztrajno zavrača odgovornost, svojcem ostajata zgolj čakanje in pisanje pritožb. Naslov filma pomeni mejo med živimi in mrtvimi, prag med obema svetovoma, ki pa ne pripada nikomur, piše v festivalskem katalogu.
"Čeravno prikrito, je mučenje v Čečeniji in Ruski federaciji del vsakdanjosti. Vendar me na začetku projekta ni zanimalo poustvarjanje določene resnice, kjer se razkrijejo razlogi ali motivi hudodelcev, ali se za zadovoljitev naše voajeristične sle razgalijo duševni pretresi žrtev. Bolj sem želel prikazati, kako se mučenje vtihotapi v vsakdanje življenje; preiskovati njegovo dolgotrajno moč nad človekom," so režiserjeve besede povzeli v katalogu.
Posebni let o "ilegalcih" v Švici
Dokumentarni film Posebni let, ki je v švicarskem kulturno-političnem okolju sprožil polemike, prikazuje razmere v zaporniškem centru za nezakonite priseljence v Framboisu. Režiser, ki je tudi sam njihov potomec, je analiziral kontradikcije švicarske priseljenske politike.
Priseljenci v Framboisu "uživajo" neke vrste "nadzorovano svobodo". Medtem ko čakajo na sodno odločitev švicarskih oblasti o deportaciji, se družijo z drugimi priseljenci, udejstvujejo v športnih igrah ter sodelujejo v diskusijah z javnimi uslužbenci in priseljenskimi organi. Večina se vseeno pripravlja na najhujše, izročitev matični domovini, čeprav številni med njimi v Švici živijo več kot 20 let in čeprav so si ustvarili družine, delajo in plačujejo davke. V domovino bodo številni pospremljeni na "posebnih letih", pa čeprav jih tam zaradi političnih ali verskih razlogov čaka morebitna aretacija.
"Presunilo me je, kako zelo je javnost nepoučena o dramatičnem vplivu neizprosne poostritve zakona o azilu in tujih državljanih na življenja nedolžnih ljudi," je zapisal Melgar.
Podelitvi nagrad v Cankarjevem domu (CD) je sledila še projekcija tunizijskega filma Bena Cheikha. V sklopu FDF-ja bodo kot nagrajeni film predvajali le dokumentarec Posebni let. Film bo na ogled v petek ob 21.15, prav tako v Kosovelovi dvorani, so sporočili iz CD-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje