Idi Amin naj bi imel na vesti življenja več tisoč nedolžnih prebivalcev Ugande. Foto: EPA
Idi Amin naj bi imel na vesti življenja več tisoč nedolžnih prebivalcev Ugande. Foto: EPA
Mohamed Amin je bil prvi, ki je v svet poslal pretresljive podobe sestradanih Etiopijcev. Foto: EPA
Bob Geldof
Aminovi posnetki so Boba Geldofa spodbudili k organizaciji koncerta Live Aid. Foto: Reuters

Kenijski kamerman in novinar Mohamed Amin si je ustvaril sloves enega najboljših filmskih portretistov grozot črne celine. Dokumentarec Mo & Me nas seznani z mladim možakom, ki je v kamero ujel posnetke prikritega sovjetskega vojaškega mešetarjenja v Zanzibarju, po sprehodu skozi njegove zanimive življenjske postojanke pa se konča z Aminovim prepirom z ugrabitelji letala, katerega potnik je bil tudi sam in ki je po strmogljavljenju v morje postal tudi njegov zadnji dom.

Posnetki, ki so pretresli svet
Pri ustvarjanju filma je sodeloval tudi Aminov sin Salim Amin, čigar glas pospremi 95-minutni film o pogumnem možaku, ki je pomagal podobe o težkih življenjskih razmerah Afričanov, o nezaslišanih vojnih zločinih in gospodarskem kriminalu, ki omogoča bogatenje elite, množice pa še naprej obsojajo na revščino, ponesti po vsem svetu.

Čeprav snemanje deset tisočev premraženih in sestradanih Etiopijcev na planoti Korem, ki jih je leta 1984 predvajal BBC, za njim pa še televizijske postaje v večini držav "razvitega" sveta, ne velja za največji podvig Mohameda Amina, pa so to zagotovo posnetki, ki so Amina uvrstili med imena največjih fotoreporterjev in filmskih dokumentaristov. Posnetki so ganili tudi irskega rockerja Boba Geldofa, ki se je ravno po ogledu srce parajočih Aminovih posnetkov odločil za organizacijo dobrodelnega glasbenega dogodka Live Aid.

Tudi izguba roke ga ni ustavila
Kot izvemo v filmu režiserja Rogerja Millsa, javnosti je najbolj znan po režiji dokumentarne serije Around the World in 80 Days (V 80 dneh okoli sveta), je le malo manjkalo, pa bi se kariera Mohameda Amina končala brez enega samega uspešno izvedenega pustolovskega podviga. Z raziskovanjem sovjetskih akcij v Zanzibarju si je Amin namreč "prislužil" 28-dnevno zaporno kazen in mučenje. A dogodek mu ni vzel volje do dela kakor tudi ne nesreča leta 1991. Tega leta je Mohamed Amin na snemanju v Etiopiji v eksploziji izgubil roko. Priskrbel si je umetno in nadaljeval, kot da se ne bi nič zgodilo.

Zanemarjanje družine in neprimerno prijateljstvo
Čeprav si je z vsakim novim posnetkom utrjeval sloves odličnega lovca na zgodbe, katerih akterji bi njihov obstoj največkrat radi prikrili javnosti, pa z Aminovim načinom življenja pogosto ni bila zadovoljna njegova družina. Otroci in žena, ki jo je zaradi odhoda na novo delovno turo prvič zapustil že samo dve uri po poroki, so se morali sprijazniti z njegovo večmesečno odsotnostjo.

Zanemarjanje družine pa ni bila edina osebnostna slabost Mohameda Amina. Številni so mu očitali prijateljstvo z zloglasnim diktatorjem Idijem Aminom. A ravno to prijateljstvo s krutim voditeljem Ugande je obrodilo nekaj zares zanimivh posnetkov Idija Amina in njegovih zločinov. Čeprav je pri nastajanju filma Mo & Me sodeloval tudi snemalčev sin, pa dokumentarec, ki si ga bodo Aminovi rojaki lahko ogledali od 17. maja, ne želi napak in osebnostnih šibkosti sla, ki je resnico o afriškem kontinentu ponesel po svetu.