David Lynch (1946–2025). Foto: Reuters
David Lynch (1946–2025). Foto: Reuters

David Lynch je bil ameriški filmski ustvarjalec, vizualni umetnik, glasbenik in igralec. Prejel je številna priznanja za svoje filme, ki jih pogosto odlikujejo nadrealistične, sanjske značilnosti. V svoji skoraj 60-letni karieri je med drugim prejel zlatega leva za življenjsko delo leta 2006 in častnega oskarja leta 2019.

"Njegova družina z globokim obžalovanjem sporoča, da je umrl človek in umetnik David Lynch," piše v izjavi na družbenem omrežju Facebooku. "Zdaj, ko ga ni več med nami, je na svetu velika luknja." Lynch je lani razkril, da so mu po skoraj 70 letih kajenja diagnosticirali emfizem pljuč, kronično bolezen, ki vse bolj otežuje dihanje.

Sorodna novica Sanjski in sprevrženi svet Davida Lyncha

"Življenje je zelo, zelo zapleteno, zato bi morali biti tudi filmi taki"
Lynch je kultni status pridobil kot filmski ustvarjalec, manj znano pa je, da ga je pot k filmu vodila prek slikarstva. Z grafiko se je seznanil leta 2007 ob obisku pariškega grafičnega studia Idem. V izjemnem okolju, prežetem z dolgo zgodovino sodelovanja z umetniki, kot so bili Picasso, Matisse, Miro in Dubuffet, se je navdušil nad tehniko litografije in risanjem neposredno na litografske kamne.

Leta 1946 v mestu Missoula v ameriški zvezni državi Montana rojeni Lynch je sicer začel študirati likovno umetnost na Muzejski šoli v Bostonu, vendar študija ni dokončal. Pozneje je navdih našel šele na pensilvanski akademiji lepih umetnosti, kjer se je zgodil tudi ključen ustvarjalni preskok – iz tradicionalne slike v gibljivo, v animacijo in s tem v svet filma.

Lynchev eksperimentalni kratki film Abeceda (1968) je pritegnil pozornost Ameriškega filmskega inštituta, ki mu je konec 60. let podelil štipendijo. Sledila sta selitev v Los Angeles in dolgotrajno snemanje prvega celovečerca Eraserhead (1977). Odmevnost Lynchevega dela je dosegla vrhunec konec 80. in na začetku 90. let preteklega stoletja s filmi, kot sta Modri žamet (1986) in Divji v srcu (1990), in televizijsko nadaljevanko Twin Peaks (1990–1991), ponovno obujeno leta 2017. "Bolj ali manj sem ponosen na vse, razen na Peščeni planet," je pred leti svoj opus komentiral Lynch.

Leta 1997 se je Lynch vrnil z nelinearnim filmom noir Izgubljena cesta. Čeprav je film v kinoblagajnah spet pogorel in ni navdušil kritikov, je delno zaradi filmske glasbe Marilyna Mansona, Rammsteina, Nine Inch Nailsov in Smashing Pumpkinsov, pomagal Lynchu pridobiti novo občinstvo – t. i. Generacijo X. In ko smo ravno že vsi mislili, da poznamo Lyncha, je vse presenetil s filmom Resnična zgodba (The Straight Story, 1999), pozneje pa še s filmom Mulholland Drive (2001), za kar je prejel nagrado za režijo v Cannesu. Z naraščajočo priljubljenostjo interneta kot distribucijskega kanala se je Lynch usmeril v ustvarjanje novih serij, ki jih je izdal na svoji spletni strani. Ko so se začele širiti prve novice o njegovi upokojitvi, je najavil, da bodo znova oživili serijo Twin Peaks, ki je bila premierno predvajana leta 2017.

Za svoje ustvarjanje je bil David Lynch večkrat ovenčan s filmskimi nagradami. Prejel je tri nominacije za nagrado oskar za najboljšega režiserja, dvakrat je prejel francosko nagrado césar za najboljši tuji film, enkrat zlato palmo na Filmskem festivalu v Cannesu in zlatega leva za življenjsko delo na Beneškem filmskem festivalu. Leta 2019 je prejel tudi častnega oskarja.

Zgolj eden od zapomljivih prizorov iz serije Twin Peaks. Foto: IMDb
Zgolj eden od zapomljivih prizorov iz serije Twin Peaks. Foto: IMDb

Edinstveno prepletanje nadrealističnega, ekspresivnega in grotesknega
Lynch je bil v Sloveniji zelo priljubljen ustvarjalec, kar ponazarjajo tudi številni dogodki, ki so mu bili posvečeni tako v slovenskih filmskih centrih kot zunaj njih. Kot ustvarjalec se je leta 2018 predstavil tudi v MGLC-ju z razstavo Ogenj na odru, kjer je predstavil serijo litografij in izbor Lynchevih slik iz poznih 80. in zgodnjih 90. let preteklega stoletja. Dopolnjevali so jih še akvareli in izbor eksperimentalnih filmov, ki poudarjajo kompleksno razvejanost in vsebinsko prepletenost Lynchevega umetniškega izražanja.

David Lynch je Modri žamet snemal dve leti po visokoproračunskem fiasku Dune. Za Modri žamet je imel na voljo precej skromnejši proračun in nižji honorar, a popolno svobodo. Foto: Peter Braatz.
David Lynch je Modri žamet snemal dve leti po visokoproračunskem fiasku Dune. Za Modri žamet je imel na voljo precej skromnejši proračun in nižji honorar, a popolno svobodo. Foto: Peter Braatz.

Ob tem je potekal tudi simpozij z naslovom David Lynch je Slovenec, na katerem so znani filozofu v družbi Marcela Štefančiča Jr. razpredali o njegovem ustvarjanju. "Vzel je vse tisto, kar uprizarjajo ameriške sanje, in to kot rokavico obrnil navzven. Pri tem padejo ven dlake, nohti in vse te grdobije, ki niso nikomur všeč in ki spravljajo ljudi v nelagodje. In to Lynch počne tako, da estetizira," je o Lynchu dejal filozof in sociolog Mirt Komel.

Na piedestal najboljših filmskih ustvarjalcev so ga postavljali mnoge medijske hiše, med drugim je BBC Mulholland Drive uvrstil na sam vrh lestvice filmskih klasik našega časa, časopis The Guardian ga je proglasil za najboljšega filmskega režiserja vseh časov, NME pa je filmsko glasbo serije Twin Peaks razglasil za najboljšo v svoji kategoriji.

"Njegovo razmišljanje je enako kot pri vsakem človeku – veš, da moraš jesti, piti, spati, paziti, kako prečkaš cesto, biti prijazen, včasih jezen, kritičen do družbe ... in se zabavati pri ustvarjalnem procesu," je o njem dejal Peter Braatz, avtor dokumentarca Ponovni pogled na Modri žamet (Blue Velvet Revisited) o zakulisju in nastajanju Lyncheve klasike, ki je bil gost festivala Liffe leta 2016. "Prek svoje ustvarjalnosti in posebnih talentov razmišlja o nekaterih drugih stvareh na svetu drugače kot drugi ljudje. Prav točno, kaj razmišlja, pa seveda ne morem vedeti."

Priznani režiser je bil štirikrat poročen in je bil oče štirih otrok. Za Isabello Rossellini, do filma Modri žamet bolj fotomodel kot igralka, je bila vloga Dorothy Vallens tista, ki ji je odprla številna vrata v filmskem svetu. Je pa tudi na snemanju začela svojo večletno zvezo z Davidom Lynchem.  Foto: IMDb
Priznani režiser je bil štirikrat poročen in je bil oče štirih otrok. Za Isabello Rossellini, do filma Modri žamet bolj fotomodel kot igralka, je bila vloga Dorothy Vallens tista, ki ji je odprla številna vrata v filmskem svetu. Je pa tudi na snemanju začela svojo večletno zvezo z Davidom Lynchem. Foto: IMDb
Sorodna novica Žižek ob ciklu Lynchevih filmov: "Biti normalen, dostojanstven – to je danes najbolj subverzivno"

Poseben v filmu, poseben v glasbi, poseben v življenju
Lynch je vseskozi izkazoval zanimanje za glasbeno ustvarjanje, sicer večinoma vezano na njegove filme. Pod pesem se je podpisal že leta 1977 pri filmu Eraserhead, skupaj s svojim rezidenčnim skladateljem Angelom Badalamentijem je produciral in napisal besedila za prva dva albuma svoje varovanke Julee Cruise. Lynch je tudi zložil tudi dele soundtracka za filme Divje v srcu, Twin Peaks: Fire Walk With Me, Mulholland Drive in Inland Empire.

V novem tisočletju je najprej presenetil z albumom BlueBob z Johnom Neffom, pozneje pa je sodeloval s producentom Danger Mousom, ameriško post punk skupino Interpol in mnogimi drugimi. Crazy Clown Time je bil prvi album, na katerem je celoten sklop skladb odpel sam ali v družbi Karen O iz Yeah Yeah Yeahs, sledil je še album The Big Dream. Režiral je tudi nekaj glasbenih spotov in televizijskih reklam, med drugim Lady Blue Shanghai (2006) za modno hišo Dior.

Lynch se je v poznejših letih posvetil ustvarjanju dokumentarcev, kratkih filmov, slikarstvu in kanalu na YouTubu. Avgusta lani je razkril, da so mu diagnosticirali emfizem, eno izmed oblik kronične obstruktivne pljučne bolezni. "Moram reči, da sem zelo užival v kajenju in obožujem tobak – njegov vonj, prižiganje cigaret, kajenje – vendar je za to uživanje treba plačati ceno in zame je to emfizem. Zdaj že več kot dve leti ne kadim. Pred kratkim sem imel veliko preiskav in dobra novica je, da sem v odlični formi, razen emfizema. Nadvse srečen sem in nikoli se ne bom upokojil."