Route Irish, nova drama Kena Loacha, ki je po premierah na festivalih v Cannesu, Londonu in Glasgowu v britanske kinematografe prišla prejšnji teden, je zgodba o travmi Fergusa (Mark Womack), uslužbenca zasebnega varnostnega podjetja, ki noče sprejeti uradne razlage za razlog prijateljeve smrti v Iraku. Med kopanjem za resnico o tem, kaj se je zares zgodilo, pride do šokantnih odkritij v zvezi s tem, kako britanska vojska za vojno izrablja zasebnike. Fergus se na koncu zateče k mučenju čuvaja (tega igra Trevor Williams), za katerega je prepričan, da je kriv za smrt njegovega kolega.
No, in prav Trevor Williams je moral med snemanjem med drugim deset ur trpeti mučenje s tehniko navideznega utapljanja (ang. waterboarding). Da bi bila sporna metoda ameriških vojakov pred kamero videti kar najbolj pristno, je privolil v to, da so ga zares mučili. Izkušnja, ki je v njem "vzbudila empatijo do kakršnega koli mučenja", je bila sicer menda naporna, vendar se ni zavedal, kako zelo je vplivala nanj, dokler ni bilo že vse za njim.
"Najprej te zvežejo in ti dvignejo noge nad višino grla," je metodo, ki so jo ameriške sile uporabljale v času Busheve administracije in jo je Barack Obama leta 2009 prepovedal, opisal Williams. "Nato ti na obraz pritrdijo brisačo in začnejo nanjo zlivati vodo. Ko se grlo napolni z vodo, se začneš daviti. Voda sicer ne more priti v tvoja pljuča, ker imaš noge višje od preostalega telesa, ampak tvoji možgani kljub temu mislijo, da se utapljaš."
Prostovoljna "žrtev"
Nekdanji vojaški padalec priznava, da je filmska ekipa sprva skušala najti varen način "waterboardinga", vendar je že kmalu postalo jasno, da se to ne bo obneslo. "Vsakič, ko smo prišli do prizora z brisačo, so mi dali v usta cevčico, da bi lahko dihal. Ampak to je vzelo iz enega izmed ključnih prizorov filma vso energijo. Preprosto se je videlo, da to ne bo vredno končnega izdelka. Zato sem se odločil, da bom preprosto zdržal 'pravo stvar'. Dovolj sem jim zaupal, da bi me izpustili, če bi naredil dogovorjeni signal s palci."
Ko odpove racionalna presoja
Med snemanjem predzadnjega kadra z utapljanjem je Williamsa premagal jok. "V bistvu se tega ne spominjam dobro, ampak na tisti točki sem bil že popolnoma izčrpan. Čeprav sem vedel, da sem v varnem okolju in da lahko odločim, kdaj bo Mark nehal zlivati vodo, del tvojih možganov izgubi sposobnost racionalnega mišljenja. Tiste solze so bile sad resnične panike."
Čeprav je bil Ken Loach z njegovim nastopom menda zelo zadovoljen, se je šele pozneje izkazalo, da je Williams morda podcenjeval psihološko moč početja, ki so ga nad njim izvajali. "Naslednji dan, ko sem se z vlakom vračal domov, sem kar naenkrat lahko čutil brisačo na svojem obrazu. Sploh nisem mogel dojeti občutka."
Podcenjevanje bi bilo neumno
Precej so ga prizadele tudi priprave na vlogo, ko je na YouTubu našel posnetke, ki "waterboarding" parodirajo. "Priklopil sem se na splet in našel cel kup mulcev, ki to poskusijo za kakšnih pet sekund in potem v smehu vstanejo. To je grozljivo krivično, ker ljudje potem te posnetke gledajo in mislijo, da ni vse skupaj nič hudega. Če ti to nekdo počne cele ure ali pa, še pomembneje, če si nedolžen civilist na bojnem področju in te nekdo muči, vam zagotavljam, da bo to pustilo posledice."
74-letni Loach vztraja, da je bil prizor z mučenjem za sporočilo filma ključen. "Podpirali smo Američane, ki so to počeli, kar pomeni, da smo tiho privolili. Zdi pa se mi tudi, da je 'waterboarding' konsistenten s Fergusovim likom."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje