Nagrajeni film festivala, ki je potekal med 23. in 30. marcem, govori o Sabare, ki so jo kot desetletno deklico prodali 55-letnemu moškemu iz talibanskega plemena. Nagrado Amnesty International Slovenije za film Prodali so me za 50 ovac iz leta 2010 je na prireditvi v Kosovelovi dvorani prevzel častni konzul Kraljevine Švedske Slobodan Sibinčič.
Festival obiskalo več kot 3.000 ljudi
Iranski film govori o kršitvah človekovih pravic in opozarja na kompleksnost problematike. Prodana deklica je v suženjstvu živela šest let in medtem prestala štiri splave. Pozneje ji je uspelo pobegniti, sprejeli so jo v varno hišo za zatirane ženske. Film ni samo bel ali črn, ne prikazuje kršilcev ali žrtev, samo ljudi, ujete v strahoten precep, vsebuje pa tudi trenutke upanja in radosti.
Žirija je še zapisala, da ima Prodali so me za 50 ovac vse lastnosti dobrega filma: prepričljivo zgodbo, inteligentno dramaturgijo in dobro izbrane like, s katerimi se lahko vsak poistoveti.
V tekmovalnem programu so bili predvajani še štirje filmi: Izolirani režiserjev Deana Hamerja in Joeja Wilsona, Kongo v štirih dejanjih režiserjev Dieuda Hamadija, Kiripa Katemboja Sika in Divite Wa Lusale, Na spolnem bazarju režiserke Sudabeh Mortezaijeve in Nostalgija po svetlobi režiserja Patricia Guzmana.
Tudi v filmskih ritmih hip hopa
Najbolj obiskani dokumentarci na festivalu, ki ga je obiskalo več kot 3.000 ljudi, so bili Komunistični film (Cinema komunisto) srbske režiserke Mile Turajlič, Affleckov Še vedno sem tu in V letu hiphopa režiserja Borisa Petkoviča. Zmagovalni film je izbrala mednarodna žirija Amnesty International Slovenije v sestavi Grit Lemke, Lučka Počkaj in Špela Repič. Festival je sklenil film Še vedno sem tu Caseyja Afflecka.
Spodaj si lahko ogledate napovednik filma Prodali so me za 50 ovac.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje