Foto:
Foto:
Če že lažeš, laži vsaj velikopotezno, si je verjetno mislil Clifford Irwing, ki ga v filmu igra Gere.
Howard Hughes
Howard Hughes: vratolomni letalec, filmski producent, tajkun na čelu dvoinpolmilijardnega imperija in uglajeni casanova, za katerim so vzdihovale hollywoodske starlete. Kasneje pa tudi samotar, ki je govoril samo s svojimi petimi bolničarji.

Samotarski bilijonar, filmski in letalski pionir Howard Hughes je v sedemdesetih z velikim pompom razkrinkal svojo lažno biografijo – knjigo, ki jo je pri ugledni založbi izdal pisatelj Clifford Irwing, ki je založnika prepričal, da jo je napisal v sodelovanju s samim Hughesom. Ko je Hughes razkrinkal njegovo prevaro, je bil pisatelj obsojen na dve leti zapora. "Želim si le, da še ne bi bil upokojen in da bi o tem lahko posnel film," je takrat izjavil Hughes. 35 let pozneje je njegova želja uresničena; na ameriška filmska platna je ta konec tedna prišel The Hoax (Prevara).

New York mu je jedel iz roke
V filmu, ki ga je režiral Šved Lasse Hallstrom (Čokolada), je goljufivega pisatelja, ki je za nos vodil vso newyorško literarno smetano, odigral Richard Gere. Njegovega pomočnika in pajdaša igra Alfred Molina, požrtvovalno ženo pa Marcia Gay Harden. Zgodba se začne s prepričljivim nastopom, s katerim Irwing prepriča založnika, da ga je za sodelovanje naprosil sam Hughes, nato pa gledalec spremlja prevaranta, kako skuša iz mogotčevih prijateljev in sodelavcev izbezati kake ekskluzivne informacije. Vsakič, ko meceni podvomijo o njegovi zgodbi, Irwing postreže s kako novo poslastico – s ponarejenimi posnetki intervjujev ali z rokopisi, za katere ima celo potrdilo o avtentičnosti.

Bal se ga je celo Nixon
Richard Gere se je za film ločil od svojih šarmerskih srebrnih kodrov, si lase prebarval rjavo in si za vlogo celo omislil protetičen nos. "Kadar te zalotijo pri laži, jo moraš zakriti še z večjo lažjo," je Gere na tiskovni konferenci razkril bistvo svojega lika. Najbolj ga je pri zgodbi pritegnil podatek, da je Irwing nenamerno postal figura v dogajanju, ki je vodilo k razkritju afere Watergate in zrušilo predsednika Nixona. Ta se je od mogočnega Hughesa vedno počutil ogroženega.

Irwing je še vedno - nezanesljiv
Seveda pa tudi Hoax, kot mnogi zgodovinski filmi, briše meje med fikcijo in resničnostjo – sicer pa je resnica v tem primeru še posebej zmuzljiva. Sam Irwing, ki se je po odsluženi kazni preselil v zvezno državo New Mexico, je svojo zgodbo o škandalu že nekajkrat spremenil. Tudi samo idejo o filmu je sprva podpiral, nato pa si je premislil.