Slovenska režiserka je mali pečat prejela za film Babice revolucije. V tekmovalni program 3. mednarodnega festivala, ki je šest dni privabljal v Zagreb, je bil uvrščen še en slovenski film, Glasba je časovna umetnost, Lp film Pankrti - Dolgcajt Igorja Zupeta, ki pa ni bil nagrajen.
Od Evrope do Južne Amerike
V filmu Babice revolucije se Seliškarjeva osredotoča na zgodbe družin, ki so razdeljene med Evropo in Južno Ameriko ob tem pa tudi med različne politične sisteme. Babice revolucije so zadnji dokumentarni film Petre Seliškar, ki je film študirala na nizozemski NAFTA in britanski Northern Media, kjer je diplomirala iz režije in produkcije. Med dokumentarci, s katerimi se je doslej predstavila, sta med drugim še Balkan - Kri in med iz leta 2003 in Okno iz leta 2002.
Kdo je bil najopaznejši?
Glavno nagrado veliki pečat v mednarodni konkurenci je prejel ruski film Grajdansko sostojanje (Civilni status) Aline Rudnickaje, v regionalni konkurenci pa je slavil srbski film Europa preko plota (Evropa čez plot) Želimirja Žilnika. V mednarodni konkurenci je žirija posebno priznanje namenila armenskemu filmu A Story of People in War and Peace (Zgodba ljudi v vojni in miru) režiserja Vardana Hovhannisyana in finskemu filmu No Man Is an Island (Človek ni otok) Sonje Linden.
V regionalni konkurenci so s posebnimi priznanji odšli nemško-romunski film Village of Socks (Vas nogavic) režiserk Ileane Stanculescu in Klaudie Begic, srbski Nacionalni park Dragana Nikoliča, hrvaški Posljednji autohtoni Petrovič (Zadnji izvorni Petrovič) Damirja Terešaka in makedonski Makedonski san: Djevojčica i njezina harmonika (Makedonski sen: Deklica in njena harmonika) Biljane Garvanlieve. Vse nagrajence si bo mogoče ogledati še danes v popoldanskih projekcijah.
120 filmov v šestih dneh
Festival je letos na ogled ponudil 120 filmov, polovica pa je bila uvrščena v tekmovalni program. V konkurenci za najvišjo nagrado veliki pečat se je potegovalo 38 filmov, v regionalni konkurenci pa 23, med njimi tudi oba slovenska. Posebne sekcije so letos namenili tudi sodobnemu indijskemu dokumentarnemu filmu in filmom iz bunkerja v nekdanjem SFRJ-ju, z retrospektivo pa so se spomnili ameriškega režiserja Errola Morrisa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje