Potovanje v južno Francijo je Beanu prinesla prva nagrada v cerkveni tomboli. Foto: Kolosej
Potovanje v južno Francijo je Beanu prinesla prva nagrada v cerkveni tomboli. Foto: Kolosej
Beanove počitnice
Drugi pogled na dogajanje in element filma v filmu prinaša komediji Beanova kamera. Foto: Kolosej
Willem Dafoe
Snemanje filma je potekalo 12 tednov, nekaj prizorov pa so posneli kar na rdeči preprogi canskega festivala. Foto: Kolosej

Najbrž si zna prav vsak, ki je vsaj malo seznanjen z Beanovimi prigodami, predstavljati, da se te počitnice kmalu spremenijo v pravo zmešnjavo. Za katastrofalno potovanje po južni Franciji, ki je doživelo premiero v slovenskih kinematografih, pa ni dovolj sumljiva francoska hrana, nenavaden denar in seveda jezikovne razlike, saj pomenijo pri Beanu pokvarjene počitnice nekaj povsem drugega kot pri običajnih ljudeh.

Najprej ga zaradi vrste njegovih nevsakdanjih nesreč policija osumi ugrabitve, nato ga v Cannesu filmski ustvarjalci zamenjajo za slavnega režiserja, Bean pa seveda vsega tega ne opazuje križem rok, ampak se odloči zaplete rešiti na svoj čudaški način.

Pod budnim očesom Steva Bendelacka
Pri pisanju zgodbe novega filma o nerodi, v vlogi katerega se predstavlja nihče drug kot Rowan Atkinson, so združili moči kar štirje scenaristi - Richard Curtis, Robin Driscoll, Simon McBurney in Hamish McColl. Atkinsonu pa na popotovanju delajo družbo Willem Dafoe, Karel Roden, Max Baldry, Emma de Caunes, Jean Rochefort, Steve Campos in drugi. Za režijo je poskrbel Steve Bendelack.

Po desetletnem premoru
G. Bean se je na malih zaslonih Britancem prvič predstavil leta 1990, kaj kmalu pa je njegov sloves presegel meje in po zaslugi Atkinsonove izjemne zmožnosti ustvariti prikupnega, zmedenega junaka, ki gledalcem po eni strani para živce, po drugi pa navijajo, da bi se tudi tokrat rešil iz nenavadnih zagat, v katerih se je znašel, je zaslovel po vsem svetu.

Prvi film Bean: The Ultimate Disaster Movie so po uspehu televizijske serije posneli leta 1997, v njem pa se je nerodni junak podal med umetniško srenjo Los Angelesa. Atkinson je v drugem filmu Beana obudil po tem, ko z izjemo kratke epizode v eni izmed britanskih otroških oddaj pred dvema letoma Beana ni zaigral deset let.

Ameriška in evropska različica
Vsak film se predstavljata s čisto drugačnim pristopom. Če je bil prvi posnet v slogu ameriške družinske komedije, je drugi povsem evropski. In medtem ko je v prvem filmu dogajanje veliko bolj temeljilo na dialogu, pa se nadaljevanje predstavlja skoraj kot nemi film, katerega izpoved temelji bolj na Beanovi izraziti mimiki in gestah, ki so jih gledalci vajeni že iz televizijske serije.

Snemanje filma je dejansko potekalo med canskim festivalom, organizatorji festivala pa so prvič dovolili filmski ekipi snemati kadre med samo prireditvijo. Za pristne posnetke so poskrbeli igralci, ki so se na rdeči preprogi preprosto vrnili med uradne povabljence festivala, tem pa se še sanjalo ni, da nastopajo v filmu.