V filmu Najdražji prijatelji (Ashab wala Aaz), katerega zgodba je postavljena v Libanon, se liki namreč pogovarjajo o spolnih izkušnjah in pijejo alkohol. Gre sicer za najnovejšo v vrsti številnih adaptacij italijanske komične drame Perfetti sconosciuti (Popolni tujci) iz leta 2016. (Morda je ironično, da je bil ravno italijanski izvirnik tistega leta zmagovalec filmskega festivala v Kairu.)
Najdražji prijatelji je zgodba o sedmih prijateljih, ki se zberejo na večerji. Nekdo predlaga igro: vsi bodo svoje telefone položili na mizo, tako da bo celotna družba videla vse klice in sporočila, ki jih kdo dobi. Kar se začne kot zabavna potegavščina, seveda pripelje do različnih dramatičnih razkritij in pogovorov, ki se dotikajo tabujev arabske družbe. Film nosi oznako, da je primeren samo za gledalce, starejše od 16 let, čeprav v njem ni prizorov golote ali spolnosti.
Mainstreamovska drama velja za mejnik zato, ker se je po premieri 20. januarja med deset najbolj gledanih filmov uvrstila tudi v nearabskem svetu, denimo v Franciji, kar priča o vse večji priljubljenosti arabske produkcije. "Spoštovanje do arabskega filma resnično raste. Mislim, da je to velik mejnik," je za portal Arab News komentirala Nadine Labaki, režiserka za oskarja nominiranega filma Kafarnaum.
O Netflixu v parlamentu
Poslanec in TV-novinar Mustafa Bakri je v parlamentu prvi načel debato o filmu. Odgovorne je pozval, naj prekinejo sodelovanje z Netflixom, češ da "to ni prvi film, ki je na muho vzel vrednote in tradicije egiptovske in arabskih družb". Odvetnik Ajman Mahfouz je proti producentom filma že vložil tožbo zaradi "promocije homoseksualnosti", je poročal spletni portal Al Vatan. Kot promocijo homoseksualnosti verjetno interpretira dejstvo, da je eden od likov v filmu istospolno usmerjen. Mahfouz je obenem na ministrstvo za kulturo naslovil poziv, naj film v Egiptu prepovejo, je poročal portal Kairo 24.
Homoseksualnost v Egiptu sicer ni izrecno prepovedana, je pa pogosto kaznovana po ohlapno definiranem zakonu, ki prepoveduje "razvratnost".
"Pravica, da ga ne gledaš"
Vodja cenzorske komisije za umetniška dela se je na pozive k prepovedi filma odzval s pojasnilom, da ne morejo prepovedati filma, ki je nastal v libanonski in ne domači produkciji.
Številni ugledni egiptovski igralci in filmski kritiki pa so se odločno postavili na stran filma in njegovih ustvarjalcev. Kritičarka Magda Moris je v pogovorni oddaji Al Hikaja poudarila, da Najdražji prijatelji "ne promovirajo homoseksualnosti in niso navzkriž z družinskimi vrednotami". "Filma ne moremo prepovedati in tisti, ki mu nasprotujejo, imajo pravico, da ga ne gledajo," je komentirala.
Poskusom, da bi v polemiko vpletli parlament, nasprotuje tudi zvezdnica Elham Šahin. "Parlament nima nobene pristojnosti za Netflix in poslanci niso naši varuhi. Na tej platformi je še veliko drznejših vsebin."
Bes osredotočili na igralko
Največ žolča in jeze se na spletu zliva na eno od zvezdnic filma, egiptovsko igralko Mono Zaki, poroča BBC, in sicer zaradi prizora, v katerem si sleče spodnje perilo. (Obleko ima pri tem še vedno na sebi.) Arabski ključniki z njenim imenom in naslovom filma so s 17 tisoč omembami v Egiptu vodilna tema na družbenih omrežjih. Jezni uporabniki jo obtožujejo, da je "prekršila družbene vrednote in etiko" ter da gre za "moralni spodrsljaj" v njenem opusu, kot se je nekdo izrazil.
Sindikat umetnikov je v izjavi za javnost opozoril, da bodo "podprli igralko, če bo hotel kdo na kakršen koli način ukrepati proti njej". "Ne nameravamo mirno gledati verbalnih napadov in poskusov ustrahovanja egiptovskih umetnikov na podlagi njihovega ustvarjanja." Elham Shahin je kolegico opisala kot "zrelo, iskreno umetnico z ogromno mero talenta", še povzema BBC.
Filmski kritik Tarik Al Šenavi je za televizijo ETC komentiral, da "sporni prizor ne zasluži vse te kontroverznosti; v njem nismo opazili nobene golote in ničesar, kar bi zbudilo nagone".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje