Nagrado ASPI podeljuje švicarsko-italijanska fundacija za zaščito otrok, in sicer za film, ki najbolje promovira spoštovanje otrokovih pravic. Nagrada ECFA, ki jo podeljuje Evropsko združenje za otroški film, je hkrati tudi nominacija za najboljši evropski film za otroke, ki bo podeljena na Berlinalu, so sporočili s Slovenskega filmskega centra (SFC), ki je eden od sofinancerjev filma.
Režija in kinematografija, ki dajeta prednost resnici pred popolnostjo
"Film smo izbrali zaradi njegove sposobnosti zajemanja perspektive mlajše generacije, ki je pripravljena na boj za boljšo prihodnost in pogosto postavlja izzive vesti odraslih. Film uporablja pristen in iskren jezik, podprt z režijo in kinematografijo, ki dajeta prednost resnici pred popolnostjo. Popelje nas na potovanje skozi medosebne odnose in našo povezanost s svetom okoli nas, pri čemer poudarja pomen tako individualne kot kolektivne zavzetosti. Opominja nas, da starost ni ovira za spremembo. Gre za globoko, spodbudno in pomembno razmišljanje," je v utemeljitvi zapisala žirija, ki je filmu podelila nagrado ECFA.
Na omenjenem festivalu v Dohi pa je Dvornikov film prejel nagrado (Mohaq Best Feature Film Award) za najboljši celovečerec v sekciji za otroke, stare med 8 in 12 let.
"Izjemno sem hvaležen in počaščen, da sem imel priložnost soustvariti otroški film Igrišča ne damo!" je povedal režiser Klemen Dvornik julija ob uvrstitvi filma v uradni program festivala v Locarnu, imenovanega Locarno Kids Screenings, s čimer je postal prvi slovenski film v tem festivalskem sklopu. Dodal je, da iz lastne izkušnje ve, da "lahko filmi globoko nagovarjajo in premikajo notranje svetove, kar je neprecenljivo, še posebej za otroke". Za Televizijo Slovenija pa je poudaril, da je ponosen "na vso ekipo, da jim je uspelo narediti tak premik na področju slovenskega filma, ker so zelo trdo delali".
Pestra festivalska pot celovečerca
V slovensko-češko-hrvaško-srbski koprodukciji Igrišča ne damo! se skupina 12-letnikov upre pohlepnemu delujočemu sistemu, ki želi uničiti njihovo igrišče. Film je bil letos ob že navedenih festivalih na ogled še na mednarodnih festivalih v Sarajevu, Schlingelu, Zagrebu, Arrasu, Talinu, na Poljskem (Young Horizons), v Nemčiji (Cottbus) in na Češkem (Juniorfest), kjer je 14. novembra stekla tudi redna distribucija filma.
Na sarajevskem festivalu je prejel nagrado za najboljši otroški film po izboru žirije, na mednarodnem filmskem festivalu v Zagrebu pa nagrado otroške žirije za najboljši otroški film. Na 27. Festivalu slovenskega filma (FSF) Portorož je prejel tri vesne, in sicer vesno za posebne dosežke, za najboljšo fotografijo (David Hofmann) ter najboljšo kostumografijo (Katarina Šavs).
V glavnih vlogah nastopa peterica otrok (Kaja Zabret, Kaja Šuštar, Youri Friderich, Niko Lemark in David Trontelj), ob njih igrata še Marko Mandić in Gregor Zorc, v večjih vlogah pa tudi hrvaška igralca Ivana Roščić in Enis Bešlagić ter srbski igralec Tihomir Stanić. Scenograf je Miha Knific, oblikovalka maske Mojca Gorogranc Petrushevska, oblikovalec zvoka Lukáš Ujčík, glasbo podpisuje Davor Herceg, montažo pa Ivana Fumić.
Celovečerec so poleg SFC-ja finančno podprli RTV Slovenija, Češki filmski sklad, Hrvaški avdiovizualni center ter srbsko ministrstvo za kulturo in Filmski center Srbije. Film je prejel tudi podporo programa Evropske komisije Media za razvoj in podporo Eurimages za produkcijo. Glavni producent filma je slovenska produkcijska hiša A Atalanta. Koproducenti filma so še slovenski December, češki BFILM.cz, hrvaški Antitalent in srbski Living Pictures.
Film bo prihodnji mesec nadaljeval svojo festivalsko pot, saj potuje še na festival Olympia v Pyrgosu v Grčiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje