Vse premiere dokumentarnih filmov iz serij Kraji in običaji – manjšine, naše bogastvo ter Sinovi dveh narodov – velikani našega prostora bodo na sporedu tri decembrske in tri januarske srede ob 18. uri na Televiziji Koper/Capodistria, ponovitve pa bodo naslednji dan ob 22.50.
Spoznajte praznične slaščice - kroštole in buzolaje
Prva premiera iz serije Kraji in običaji – manjšine naše bogastvo bo na sporedu v sredo, 7. decembra, ko bo ob 18. uri na ogled dokumentarni film Pust na Primorskem, v katerem bodo Podgrajski škoromati opravili poberijo, ekipa pa je obiskala priprave na Kraški pust in Veliki pustni ples v Piranu. Teden dni pozneje, 14. decembra, bo na sporedu naslednji dokumentarni film iz iste serije, posvečen pa bo prazničnim slaščicam in sladkim receptom za kroštole, štruklje, pince in buzolaje, ki se prenašajo iz generacije v generacijo.
V sredo, 21. decembra, bo prva decembrska premiera iz serije Sinovi dveh narodov - velikani našega prostora, v kateri bodo predstavili istrskega pisatelja, publicista, novinarja, pesnika in aktivista Milana Rakovca. V novem letu pa bo prva oddaja iz te serije, ki predstavlja življenjski opus ljudi, ki so s svojim delom pomembno zaznamovali večkulturni prostor na stičišču Slovenije in Italije, portret Cirila Zlobca z naslovom Ljubezen – svetlo sonce in temá. Dokumentarni portret, ki bo na sporedu 4. januarja 2012, spremlja njegovo življenjsko in pesniško pot, ki sta se začeli na Krasu in nadaljevali v Ljubljani, kjer je književnik nato postal še politik.
Tomos in Delamaris v zavesti ljudi
V januarja bosta na sporedu še dve premieri iz serije Kraji in običaji – manjšine, naše bogastvo. Prva, Glasovi in zvoki Istre, se bo 11. januarja pod vodstvom glasbenika in etnomuzikologa Daria Marušiča podala na pot s skupinami iz Kopra, Izole in Pirana, ki se danes zavzeto ukvarjajo z ljudsko glasbo.
Teden dni pozneje, 18. januarja 2012, bo premierno prikazana še druga premiera v slovenskem jeziku iz te serije, Ribe in motorji. O njej so ustvarjalci zapisali: "Morje je prepoznavni znak najmanjšega obalnega mesteca, ki ga zaznamuje stoletna ribiška tradicija. Znanje predelave rib je prav v Izoli našlo svoje domovanje in jo spremenilo v slovensko prestolnico ribje industrije. V zavest ljudi pa so se nepozabno usidrala tudi motorna kolesa koprske tovarne Tomos, ki so pustila pomemben pečat v desetletjih povojne zgodovine. So podjetja, ki so naredila kraje, v katerih delujejo, prepoznavne doma in v tujini. Taki sta tudi Tomos in Delamaris, ki sta pomembna pričevalca nekega obdobja in mejnika začetka industrializacije v Sloveniji."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje