Tudi nogomet je lahko okvir za pisanje življenjskih zgodb. Foto: EPA
Tudi nogomet je lahko okvir za pisanje življenjskih zgodb. Foto: EPA
Slavje iranske družine ob zmagi njihove reprezentance
V Iranu si nogometnih tekem ne sme ogledati vsak. Foto: EPA
Nemški časniki po porazu Nemčije v finalu SP-ja 2002
Velike tekme spremljajo malone vsi svetovni mediji. Foto: EPA

Tako so si ljubitelji sedme umetnosti lahko ogledali na primer iranski film Offside (Prepovedani položaj), špansko-nemško koprodukcijo The Great Match (Velika tekma), ameriški dokumentarec Once in a Lifetime: The Extraordinary Story of the New York Cosmos (Enkrat v življenju: Izjemna zgodba newyorškega Cosmosa). The Railroad All-Stars pripoveduje o revnih ženskah v Gvatemali, ki si želijo priboriti spoštovanje s pomočjo nogometa. Navdih so v nogometu našli tudi ustvarjalci islandskega filma Eleven Men Out (Enajst mož na igrišču).

Iran kot 'nogometna država'
Omenjeni filmi pa so več kot le pripoved o športni igri, saj je ta pogosto uporabljena kot kulisa za pripovedovanje življenjskih zgodb. Tako so poleg rdeče niti, nogometa, osrednje teme, obravnavane v teh filmih, na primer pravice žensk in homoseksualno usmerjenih oseb ter posledice globalizacije. Film iranskega režiserja Džafarja Panahija Offside tako prikazuje dekleta in ženske, ki so si na vsak način želele ogledati kvalifikacijsko tekmo za nastop na svetovnem prvenstvu proti Bahrainu, a so jim vojaki (v skladu z navodili, ki so jih imeli) preprečili vstop na stadion. Poleg družbeno-kritične tematike pa bodo ljubitelji nogometa veseli resničnih prizorov veselja na iranskih ulicah, potem ko je njihovo moštvo Bahrain premagalo z 1 proti 0.

Finale, ki združi ves svet
The Great match prinaša zgodbo o finalu SP-ja 2002 med Brazilijo in Nemčijo in prikazuje globalni doseg športnega dogodka s prikazovanjem družine mongolskih nomadov, potnikov v Sahari in prvotnih prebivalcev v Amazonki, kako se trudijo, da bi na svojih televizijah le ujeli singal in si ogledali tekmo.

Once in a Lifetime prinaša zgodbo ameriške nogometne ekipe New Yorc Cosmos, katere daleč najbolj slavni član je bil Pele, v nasprotju z bliščem slavnih imen pa film The Railroad All-Stars pripoveduje o revnih ženskah v Gvatemali, ki so se prisiljene preživljati s prostitucijo, ter prikaže njihov boj za dosego vsaj minimalnega spoštovanja, v okviru katerega so osnovale celo nogometno ekipo.