Tudi prejem častnega oskarja za življenjsko delo Robertu Altmanu ni prinesel samozavesti. Foto: EPA
Tudi prejem častnega oskarja za življenjsko delo Robertu Altmanu ni prinesel samozavesti. Foto: EPA
Robert Altman
Robert Altman izpod čela opazuje filmske kritike, ki so pripotovali na filmski festival v Berlinu. Foto: EPA
Meryl Streep
Podobno kot Robert Altman tudi Meryl Streep priznava, da ima tremo. A njo mučijo predvsem nastopi v živo. Foto: Reuters

81-letni režiser je tako priznal, da ga je grozno strah današnje ameriške premiere njegovega najnovejšega filma Prairie Home Companion. Čeprav je film o legendarnem ameriškem radijskem šovu in o izgubi vloge radia v industriji zabave na Berlinalu prejel odlične kritike, pa se Altman boji, da mu ne zaradi obravnave tematike smrti ne bo uspelo privabiti mladih ljubiteljev filma. In ravno ti so občinstvo, ki si ga hollywoodski studii najbolj želijo privabiti. Tudi zvezdniška zasedba, ki jo je Altmanu uspelo zvabiti k filmu - v nastopajoče v radijskem šovu so se med drugim prelevili Maryl Streep, Kevin Kline in Lindsay Lohan -, po besedah staroste Hollywooda ne zagotavlja uspeha.

Breme domačega mesta
Čeprav se je Altman že navadil, da ga pred vsako premiero muči huda trema, pa je ta tokrat še hujša kot po navadi. Film Prairie Home Companion se namreč dogaja v Kansas Cityju, Altmanovem rojstnem mestu. Pa ne le to, tudi Altman sam se je nekoč 'vpisal' med zveste poslušalce radijskih dram, njegova prva služba v industriji zabave pa je bilo ravno delo na radiu. Zato se je režiser ob snemanju svojega prvega zares velikega filma po odličnem Gosford Parku iz leta 2001še posebej vživel v dogajanje v filmu in se še zdaj počuti, kot da film prikazuje del njegovega življenja.

Patološki strah pred kritiko
Drugače od večine režiserjev, ki suvereno zatrjujejo, da jih ocene kritikov prav nič ne zanimajo, saj naj bi bilo med njimi veliko 'propadlih' fiilmarjev, ki zaradi lastnega uspeha radi udrihajo po vseh - dobrih in slabih - filmskih ustvarjalcih, Robert Altman priznava, da ga kritiška poročila pogosto zelo prizadenejo. "Popolnoma sem prestrašen. Še vedno sem zelo občutljiv na kritike in na mnenje ljudi. Čeprav sem že dolgo v tem poslu, kritike še vedno jemljem zelo osebno. Ne vem, zakaj. Verjetno je to pač moja narava."

Pred 'smrtjo' radijskega šova
Roberta Altmana lahko nekoliko pomiri vsaj to, da kritiki z navdušenjem do umetniških filmov kaj radi dobro ocenijo filme z zapleteno zgradbo. Altmanovo zadnjo produkcijo namreč zaznamuje dihotomija dogajanja. To je namreč razpeto med nastopi ekipe šova Prairie Home Companion, ki jih zaznamuje veselo ozračje, in vzporednim dogajanjem v zakulisju, ki poteka v znamenju moreče atmosfere in pričakovanja konca izredno priljubljene oddaje.

Radijsko postajo, ki vodi omenjeni šov, namreč odkupi veliko podjetje, ki napove ukinitev oddaje. Gledalci bomo tako spremljali tudi nastajanje povsem zadnje edicije oddaje Prairie Home Companion, med katerim glavni protagonisti razmišljajo o svoji prihodnji usodi. Oropani usmeritve v življenju, ki jim jo je zagotavljala redna zaposlitev, so podobni ljudem, ki se znajdejo pred dokončnim koncem. Smrtjo.