Znano je, da je Polanskega septembra švicarska policija na podlagi trideset let stare ameriške tiralice aretirala, ko se je udeležil filmskega festivala v Zürichu. Sodne oblasti v Los Angelesu so medtem podale zahtevo po izročitvi, saj si prizadevajo, da bi režiser naposled odsluži kazen po spolnem škandalu s trinajstletnico leta 1978, ko je med sojenjem po priznanju (iz strahu pred morebitno dosmrtno ječo) iz ZDA pobegnil v Francijo in se s pridobitvijo francoskega državljanstva zaščitil pred izročitvijo ZDA.
Klasična zagata: ali slavni lahko dobijo pošteno sojenje?
Zdaj je Polanski v približno 900 besed dolgem odprtem pismu svojim podpornikom zapisal, da si želi le, "da bi ga obravnavali pošteno, kot kogar koli drugega." Do zdaj so imeli njegovi odvetniki navodilo, piše Polanski, naj medijem sporočajo le najnujnejše, naposled pa je napočil čas, da sam spregovori. "Ne morem več molčati, kajti zahteva po moji izročitvi temelji na lažeh. Ne morem molčati, kajti ZDA še naprej zahtevajo mojo izročitev predvsem zato, ker me hočejo na pladnju postreči svetovnim medijem, ne pa zato, da bi izrekli sodbo v primeru, v zvezi s katerim je bil dogovor dosežen že pred 33 leti. " Prizivno sodišče v Kaliforniji je prejšnji mesec zavrnilo prošnjo 76-letnega oskarjevca, da bi mu sodili v odsotnosti.
Pogrevanje prastare zgodbe
Poljski režiser z judovskimi koreninami je že pred 30 leti priznal, da je imel (v stanovanju Jacka Nicholsona, ki je igral v njegovem takrat najnovejšem filmu Kitajska četrt) spolne odnose s 13-letnim dekletom, ki jo je najel za fotografiranje, nato pa ji dajal mamila in šampanjec. (V zvezi z vsem skupaj je morala izjavo takrat podati tudi Anjelica Houston, ki je bila takrat v stanovanju (Nicholsona ni bilo). Žrtev je opisala kot "eno tistih drobnih pišk, ki bi lahko bile stare do 25 let" in da punca ni "bila videti kot kakšna prestrašena mala trinajstletnica".
Obtožnica je uvodoma zajemala šest točk in grozil mu je dosmrtni zapor, vendar je nato nezakoniti spolni odnos z mladoletnico priznal, zato so mu preostalih pet točk obtožnice izbrisali. A tudi samo za to točko obtožnice mu je grozila kazen do 50 let zapora, čeprav so tožilci pozneje razložili, da je običajna kazen v takšnih primerih največ do tri leta zapora.
Svoje izgnanstvo je vzel resno
Polanski, ki je ves čas vztrajal, da je bilo dekle spolno izkušeno in da je v odnose privolilo, je 42 dni preživel na opazovanju v psihiatrični bolnišnici, nato pa še pred izrekom obsodbe pobegnil iz države. V ZDA se od takrat ni vrnil (vzeli so mu tudi vizum) - niti oskarja za režijo filma Pianist leta 2002 ni prišel iskat osebno, ampak mu ga je v Pariz prinesel prijatelj Harrison Ford.
"Svojo kazen sem že odsedel"
Polanski v svoji izjavi zdaj zatrjuje, da je odslužil dogovorjeni čas za zapahi in da je obtožnica, ki trdi drugače, krivična. "V nalogu za mojo izročitev piše, da sem zbežal, da bi se ognil obsodbi ameriškega sodnega sistema, a v naknadnem prizivu sodišču sem priznal dejstva in se vrnil v ZDA odslužit svojo kazen."
"Tako je: pred 33 leti sem služil zaporno kazen v zaporu v Chinu, in ne v kakem VIP-priporu. To obdobje naj bi pomenilo mojo celotno kazen - a do takrat, ko sem prišel na prostost, si je sodnik že premislil in ta sprememba njegove odločitve je bila razlog za moj beg iz Združenih držav."
Novi dokazi?
Nedavna zaprisežena izjava Rogerja Gunsona, namestnika državnega tožilca, ki je leta 1977 primer obravnaval, naj bi njegovo trditev podprla. "Mož neoporečnega ugleda, ki je obravnaval primer, je zdaj pod prisego potrdil mojo trditev, kar na primer meče povsem novo luč."
Režiser opozarja še, da vsa ta prizadevanja, da bi ga vrnili v ZDA, prizadejajo nepotrebne duševne bolečine sami žrtvi, ki mu je po zunajsodni obravnavi že pred leti javno oprostila, a je zdaj kljub vseemu predmet neljube publicitete. "Ne morem več molčati, ker kalifornijsko sodišče ne upošteva večkratne prošnje žrtve, naj bo primer proti meni opuščen, kar bi ji prihranilo nadlegovanje vsakič, ko se poglavje znova odpre."
Polanski, ki živi v Parizu, je bil primoran vzeti hipoteko na stanovanje, v katerem živi že 30 let, da je lahko poravnal astronomske stroške pravdanja. "Ločen sem od svoje družine in onemogočeno mi je delati."
No, povsem onemogočeno že ne: svoj zadnji film, The Ghost Writer, je dokončal prav iz svojega "zapora" v Gstaadu, kjer je - roko na srce, v precejšnjem razkošju - priprt že od 4. decembra. Sam srčno upa, da bo Švica "ugotovila, da ni podlage za izročitev", in da bo lahko "našel mir, zopet videl s svojo družino in svobodno zaživel v domovini".
Zadnja beseda še ni bila izrečena
Švicarske oblasti so že februarja sklenile, da dokončne odločitve v zvezi z njegovo izročitvijo ne bo, dokler režiser ne izčrpa vseh možnosti za priziv. Obenem je treba vedeti, da bi morebitni proces izročitve trajal približno leto dni, saj je varno računati, da bi Polanski s pritožbami vztrajal do najvišjih sodnih instanc.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje