Kako sem ubil svetnika je makedonsko-slovensko-francoska koprodukcija. Gre za celovečerni prvenec makedonske scenaristke in režiserke Teone Strugar Mitevske.
Pri filmu, ki se bo boril za festivalsko nagrado tiger, sta ob makedonskem producentu sodelovala še dva koproducenta. Iz Slovenije je bil koproducent, ob sodelovanju RTV-ja Slovenija in VPK-ja, Emotion film, iz Francije pa produkcijska hiša Silkroad Production. Glavna producentka filma je Labina Mitevska, ki v filmu tudi igra. Ob njej v filmu zaigrajo še Labina Mitevska, Milan Tocinovski, Silvija Stojanovska, Kiril Korunovski in drugi.
Viola se vrne v Makedonijo
Zgodba filma govori o Violi, ki se po nekaj letih, ki jih je preživela v Ameriki, vrne v Makedonijo. Tam so se medtem namestile enote zveze Nato, ki skrbijo za ohranjanje miru. Violin mlajši brat Kokan se zaradi naivnih revolucionarnih patriotskih čustev zaplete v konflikt z mafijsko združbo, vsi njeni poskusi, da bi se približala vedno bolj odtujenemu Kokanu, pa so neuspešni. Ravno tako pa se začne razkrivati tudi Violina skrivnost, zaradi katere se je vrnila v Makedonijo. Violino in Kokanovo življenje sta na poti korenitih sprememb.
Svetovna premiera
Svetovna premiera filma Kako sem ubil svetnika bo v nedeljo, 25. januarja, projekcija za novinarje pa bo dan pred tem. Na festivalu v Rotterdamu so že pred tem sodelovali slovenski filmi; tako je bil na festivalu leta 2002 predvajan film Jana Cvitkoviča Kruh in mleko, istega leta pa je v tekmovalnem programu Rotterdamskega festivala v sekciji celovečernih filmov, kot do sedaj edini ob filmu Kako sem ubil svetnika, sodeloval Šterkov film Ljubljana.
Kdo vse se poteguje za nagrade
Letos se za tigra na festivalu potegujejo še bosansko-hercegovski film Poletje v zlati dolini Srdjana Vuletića, Santiagovi dnevi Josue Mendeza iz Peruja, tajvanski Pogrešani Leeja Kang-Shenga, italijanski Ples treh korakov Salvatoreja Mereuja, kitajsko-japonski film Uniforma Diaa Jinana, estonski Mesečnost Suleva Keedusa, belgijski roadmovie Aaltra, ki ga podpisujeta režiserja Benoit
Delepine in Gustave Kervern, finski Mladi bogovi v režiji J. P. Siilija, francoska Velika šola Roberta Salisa, nemški Spotoma Jana Kruegerja, japonski Peep "TV" Show Jutake Cučije, švedsko-danski Štiri nianse rjave Thomasa Alfredsona, Lesena kamera Ntshavenija Va Lurulija, koprodukcija Južnoafriške republike, Francije in Velike Britanije, šrilanški Vonj lotosovega ribnika Satjadžita Maitipeja in Aesshaek, zgodbe iz Sahare Ulrike Koch, koprodukcija Švice, Nemčije in Nizozemske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje