Francoski muzikal Emilia Pérez je s trinajstimi oskarjevskimi nominacijami podrl rekord za število nominacij za film, ki ni v angleškem jeziku (večina dialogov je v španščini) - do letošnjega leta sta rekord skupaj nosila filma Prežeči tiger, skriti zmaj in Roma. Pravzaprav so bili doslej samo trije filmi v zgodovini oskarjev nominirani večkrat kot Emilia Pérez - Vse o Evi, Titanik in Dežela La La.
Emilia Pérez je nominirana v vseh glavnih kategorijah: za najboljši film, režijo, izvirni scenarij, za dve pesmi ter za igralki v glavni in stranski vlogi (Karla Sofía Gascón in Zoe Saldaña). V Španiji rojena Gascón je tako postala prva odkrito transspolna igralka, nominirana za oskarja. (Že leta 2007 je bil za film Juno nominiran Elliot Page, a to je bilo, še preden je javno oznanil svojo transspolnost.)
Ob tem je treba omeniti, da Netflixov film, kar je Emilia Pérez, še nikoli ni osvojil oskarja za najboljši film, pa čeprav so bili v preteklosti nominirani denimo Roma, Irec in Mank.
Tekma ostaja zelo odprta
Poleg Emilie Pérez so za najbolši film nominirani še Anora, Brutalist, Popolni neznanec,Konklave, Dune: peščeni planet 2, Še sem tu, Nickel Boys, Substanca in Žlehtnoba.
V tej deseterici ogromnih presenečenj ni. Še najbolj sta presenetili vključitvi brazilskega filma Še sem tu (ki je Fernandi Torres prinesel tudi nominacijo za najboljšo igralko), ter zgodovinske drame RaMella Rossa o zloglasnem floridskem popravnem domu Nickel Boys, ki je bila v dosedanji sezoni nagrad veliko omenjana, ne pa tudi veliko nominirana.
Dobro leto za muzikale
Muzikalu za petami sledita dva zelo različna filma: Brutalist je triinpol urna epopeja o povojni usodi madžarskega arhitekta v ZDA, Žlehtnoba pa glasbena predzgodba Čarovnika iz Oza; oba sta nabrala po deset nominacij. Povojna epopeja Bradyja Corbeta, posneta s tehnologijo VistaVision, je nominirana v vseh ključnih kategorijah, tudi za najboljši film in režijo, ter v treh igralskih kategorijah (Adrien Brody v glavni ter Guy Pearce in Felicity Jones v stranskih vlogah).
Priredba Broadwayske uspešnice v režiji Jona M. Chuja je med drugim prinesla nominacije obema zvezdnicama, Cynthii Erivo in Ariani Grande.
Po osem nominacij imata biografska drama o Bobu Dylanu Popolni neznanec in pa drama Konklave. Pet nominacij si je izborila feministična telesna grozljivka Substanca.
Neverjeten slovenski uspeh
Med pet nominirancev za najboljši kratki igrani film se je prebila tudi slovenska manjšinska koprodukcija Mož, ki ni mogel molčati scenarista in režiserja Nebojše Slijepčevića. Gre za hrvaško-bolgarsko-francosko-slovensko koprodukcijo, slovenski koproducent filma je Studio Virc, avtorski del iz Slovenije pa predstavlja direktor fotografije Gregor Božič. V filmu igrajo Goran Bogdan, Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš in Nebojša Pop Tasić, ki od leta 1992 živi in dela v Sloveniji. Moža, ki ni mogel molčati si lahko 4. februarja ogledate na 1. programu TV Slovenija. V isti kategoriji so sicer nominirani še filmi A Lien, Anuja, I’m Not a Robot in The Last Ranger.
Sporočilo predsedniku Trumpu?
Zanimivo je, da je dve igralski nominaciji, za Sebastiana Stana v glavni in Jeremyja Stronga v stranski slogi, prejel Vajenec, biografska drama o formativnih letih Donalda Trumpa, ki je imela težave s pridobivanjem distribucije v ZDA. Predsednik Trump je ekipo, povezano s filmom, označil za "človeške izmečke".
Katere igralce je Akademija spregledala?
V kategoriji glavnega igralca, kjer sta nominirana že omenjena Adrien Brody in Sebastian Stan, peterico zaokrožijo Timothée Chalamet (Popolni neznanec), Colman Domingo (Sing Sing) in Ralph Fiennes (Konklave). Najbolj v oči bije izpust Daniela Craiga, ki so mu mnogi napovedovali nominacijo za vlogo v drami Queer.
Še močnejša je letos kategorija najboljše igralke; zdi se, da je trenutno favoritka Demi Moore, ki je fascinirala s svojo preobrazbo v telesni grozljivki Substanca. Karli Sofii Gascón, Fernandi Torres in Cynthii Erivo se v kategoriji pridruži še Mikey Madison v vlogi spolne delavke v komični drami Anora. Brez nominacije so tako med drugim ostale Marianne Jean-Baptiste (Hard Truths), Pamela Anderson, (The Last Showgirl), Nicole Kidman (Ljubica) in Angelina Jolie (Maria).
V izbor najboljših režiserjev se je letos prebila ena avtorica, Coralie Fargeat z grozljivko Substanca. Družbo ji delajo Sean Baker (Anora), Corbet (Brutalist), Audiard (Emilia Perez) in James Mangold (Popolni neznanec). Mnogi so nominacijo napovedovali tudi Edwardu Bergerju za "papeško dramo" Konklave, a je ostal brez nje. Coralie Fargeat je šele deseta ženska v 97-letni zgodovini oskarjev, nominirana za najboljšo režijo.
V kategoriji najboljšega igralca v stranski vlogi je trenutno favorit Kieran Culkin, ki v drami A Real Pain na Poljskem išče svoje družinske korenine. Nominirani so še Yura Borisov (Anora), Guy Pearce (Brutalist), Edward Norton (Popolni neznanec) in Jeremy Strong (Vajenec).
Večinia nominirancev v igralskih kategroijah (13 od 20 ljudi) je nominirana prvič, kar je morda odraz naprezanj Akademije za večjo raznolikost: svoje članstvo je povečala s ciljem, da bodo belski moški v zrelih letih v malo manjši večini kot nekdaj. Akademija ima trenutno okrog deset tisoč glasujočih članov (še leta 2017 jih je bilo 6700).
Razglasitev nominacij sta vodila igralca Bowen Yang in Rachel Sennott, a v obliki virtualnega dogodka, ki se ga novinarji niso mogli udeležiti v živo.
V senci katastrofalnih požarov
Letošnje nominirance za oskarje bi sicer morali po prvotnih napovedih izvedeti že v petek, 17. januarja, a so jo zaradi hudih požarov, v katerih je zgorelo 12.000 domovanj, prestavili najprej na nedeljo, 19. januar, nato pa na današnji dan.
Akademija je četrt milijona dolarjev, kolikor bi porabila za tradicionalno kosilo za nominirance, raje namenila v pomoč žrtvam požarov, februarski banket pa odpovedala. Kljub glasnim ugibanjem, ali bi bilo oskarje letos nemara pametneje prestaviti ali pa morda kar odpovedati, je Akademija že prejšnji teden potrdila, da bo letošnje slavje zasnovala kot "poklon Los Angelesu" in vsem, ki so se borili z ognjenimi zublji. Letos na podelitvi ne bodo v živo izvajali peterice nominiranih filmskih pesmi.
Letošnji slovenski kandidat je bil film Odrešitev za začetnike
Slovenski kandidat za oskarja za mednarodni celovečerni film je bila letos Odrešitev za začetnike režiserke in scenaristke Sonje Prosenc. Film je izbrala Zveza društev slovenskih filmskih ustvarjalcev, a se drama o disfunkcionalni družini ni uvrstila v ožji izbor. To doslej še ni uspelo nobenemu slovenskemu filmu. Je pa France Štiglic kot režiser hrvaškega filma Deveti krog z letnico 1960 edini slovenski režiser, ki je bil nominiran za oskarja za najboljši tujejezični film. Leta 2001 je mednarodnega oskarja za BiH osvojila Nikogaršnja zemlja Danisa Tanovića, ki je nastala (tudi) v manjšinski slovenski koprodukciji.
Ugibanja bo konec 3. marca
Podelitev oskarjev, ki bo že 97. po vrsti, bo potekala v hollywoodskem teatru Dolby v nedeljo, 2. marca (v našem časovnem pasu bodo to že prve ure 3. marca). V vlogi voditelja osrednje hollywoodske noči se bo prvič preizkusil petkratni dobitnik emmyja Conan O'Brien. Na tem mestu bo nasledil komika Jimmyja Kimmla, ki je po štirikratnem vodenju podelitve to zavrnil. Prenos podelitve boste lahko spremljali tudi na Televiziji Slovenija ter na MMC-ju.
Lani je največ oskarjev, sedem, osvojila biografska drama Oppenheimer – za najboljši film, pa tudi za režijo ter igralca v glavni in stranski vlog. Letos nimamo tako jasnega favorita, kot je bil lani Oppenheimer - po trenutnih ocenah imajo štirje ali pet naslovov še možnosti za veliki met, naslov najboljšega filma (Brutalist, Emilia Pérez, Anora, Konklave in Žlehtnoba).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje