Sundance je ime priljubljenega smučarskega letovišča, ki ga je Robert Redford kupil leta 1968, kjer sta nekaj let predtem z ženo zgradila hišo. Ime izvira iz Redfordove vloge v filmu Butch Cassidy in Sundance Kid (1969). Festival, ki je postal največji festival neodvisnega filma v ZDA in eden največjih na svetu, poteka slabih 50 kilometrov severno v kraju Park City.
Inštitut neodvisnega filma
Sundance.org je uradna stran Inštituta Sundance, stilistično okusno in moderno oblikovano spletišče, ki s pridom izkorišča možnost spletnega videa. Bežen pogled v čas nastanka razkrije, da je gre za neprofitno organizacijo, namenjeno odkrivanju in razvoju neodvisnih umetnikov in njihovih gledalcev. Vse skupaj se je začelo že konec 70. let in udejanilo leta 1981, ko je Redford v gorah Utaha zbral skupino prijateljev in kolegov, da bi ustvarili okolje, v katerem bi vzgajali neodvisnost, raziskovanje in nove glasove ameriškega filma. Prvih nekaj let je šlo le za filmarske/režiserke delavnice, pozneje, ko se je pojavil filmski festival, pa so jih razširili in specializirali na delavnice za celovečerce, dokumentarce, filmsko glasbo in gledališče. Na teh delavnicah, ki jih prirejajo celo leto pod mentorstvom uveljavljenih filmskih ustvarjalcev in igralcev, se srečujejo nadobudni scenaristi, režiserji, skladatelji, dramatiki in drugi filmski delavci. Dokumentarnim ustvarjalcem dajejo tudi denarno podporo. Toplo priporočam ogled videointervjujev v razdelku "Artist Labs & Workshops", saj učinkovito ponazorijo neverjetno ustvarjalno vzdušje omenjenih delavnic, kjer človeka usposobijo in pripravijo na delo na terenu in v studiu, pred in za kamero. In to se pozna na filmih, ki jih ti ljudje posnamejo, potem ko zapustijo delavnice Inštituta Sundance.
Inštitut organizira tudi štiridnevno konferenco za neodvisne producente in Indijansko pobudo, ki podpira sodelovanje domorodnih umetnikov v umetniških programih inštituta in filmskega festivala.
Filmski festival
Spletno pokrivanje najrazličnejših dogodkov, prireditev in sejmov je postalo del vsakdana do te mere, da mnogi, pa naj gre za poznavalce, novinarje ali zainteresirano javnost, ki si potovanja ne morejo privoščiti zaradi časovne ali denarne stiske, preprosto spremljajo dogajanje in poročajo o njem s pomočjo medmrežja.
Festival.sundance.org je neposredna povezava do uradne strani festivala, kjer lahko po dnevih v reportažah, v člankih, intervjujih in predstavitvah umetnikov spremljamo dogajanje tekočega festivala. Vsak film je tudi podrobneje predstavljen v okviru spletnega festivalskega vodiča, ki si ga lahko shranite/natisnete tudi v priročnem PDF-formatu. Ne manjka niti zanimivih videopredstavitev. Zgodovinsko naklonjeni se lahko sprehodite skozi zgodovino festivala vse od leta 1985 in preverite poleg popolnega seznama predvajanih filmov, žirije in nagrajence tudi plakate, napovednike in slike za vsako posamezno leto.
Lani so povabili šest neodvisnih filmarjev, ki so ustvarili šest izvirnih kratkih filmov. Te si lahko ogledate pod Sundance Film Festival Global Short Film Project. To so Valerie Faris in Jonathan Dayton (Little Miss Sunshine), Jody Hill (The Foot Fist Way), Justin Lin (Better Luck Tomorrow), Maria Maggenti (Pucinni for Beginners) in Cory McAbee (The American Astronaut).
Organizatorji festivala se vsako leto zanašajo na 1.200 prostovoljcev, ki jih izberejo izmed več kot 2.000 prošenj z vsega sveta. Poleg neprecenljivih izkušenj dobite med drugim povrnjenih tudi del stroškov, tako da verjetno se splača vsaj preveriti informacije na tej podstrani.
Tako da kdor je imel občutek, da je filmski festival Sundance edini ali vsaj poglaviten prispevek Roberta Redforda neodvisnemu filmu, se bo kratkem sprehodu skozi uradno spletno stran inštituta prepričal, da še zdaleč ni tako.
Uroš Šetina
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje