Spike Lee je le eden izmed hollywoodskih režiserjev, ki ga je v zadnjem času zamikalo, da bi se preizkusil tudi v teatru. Foto: EPA
Spike Lee je le eden izmed hollywoodskih režiserjev, ki ga je v zadnjem času zamikalo, da bi se preizkusil tudi v teatru. Foto: EPA
Stalag 17
Komedijo o vojnih ujetnikih, ki iščejo 'vtihotapljenega' vohuna, je na film prenesel Billy Wilder.

Ne bo sicer režiral opere, zato pa bo na oder enega izmed broadwayskih teatrov prenesel komedijo Stalag 17. Izziv je velik, saj velja prva izvedba igre, ki sta jo na podlagi lastnih izkušenj napisala nekdanja vojna ujetnika v Avstriji, Donald Bevan in Edmund Trzcinski, za eno najuspešnejših broadwayskih produkcij. Po premieri maja 1851 so predstavo ponovili 472-krat.

Iskanje izdajalca med nami
Dramatična in ves čas napeta zgodba, ki jo prekinjajo ironije polni namigi na ameriško medvojno popularno kulturo, se začne na božič leta 1944. Kot da življenje vojnih ujetnikov ne bi bilo že samo po sebi dovolj bedno, se zavedo, da je med njimi nacistični vohun. Nihče ne more več zaupati nikomur, in ta psihotična situacija porodi nešteto zabavnih peripetij. Drama je še toliko boljša, ker je obenem tudi zelo realistična. Ne zanaša se le na humor, ampak tudi na verodostojnost dogajanja. Tako se sum o navzočnosti sovražnika v baraki številka 4 razširi, potem ko po ponesrečenem poskusu pobega stražarji ustrelijo ujetnika Manfredija in Johnsona. Nekdo je moral izdati njun načrt.

Nič manj uspešna kot odrska izvedba ni bila niti filmska priredba drame, ki jo je leta 1953 režiral legendarni režiser komedij Billy Wilder. Za vlogo narednika J. J. Seftona je William Holden prejel tudi oskarja za najboljšega igralca v glavni vlogi.